Simon Periton

Simon Periton

Olduğundan (45) en az 10 yaş genç duran kusursuz bir İngiliz centilmeni Simon Periton. İstanbul'da bulunma sebebiyse Galerist'te bulunan “Bir Yığın Kelebek” adlı sergisi. İşlerinde naif, dekoratif malzemeler kullanarak incelikli ve alternatif bir başkaldırı yaratan Periton, fantastik ancak sert hikayeler anlatıyor. Periton'la şimdiye dek tanışmadıysanız onun gerçek üstü ve romantik dünyasına girmenin tam zamanı. Zira sanatçının sergide yer alan cam altı resimleri hem kırılgan ve zarif, hem de derin ve kışkırtıcı...

ELLE: Ne tür bir hikaye anlatıyorsunuz bize?  
SIMON PERITON: Yeni aristokrasinin portrelerini başka tür bir asalet  anlayışıyla yaptım. Biraz tuhaf bir biçimde resmediyorum onları, kendilerine güvenli ve rahatlar. Makine, insan, ağaç ve hayvan  karışımından ortaya çıkan tuhaf yaratıklar gibiler. Ünlü, zengin ve aristokratların portre yaptırma geleneğine de gönderme var işlerimde.  

ELLE: Kimler yeni aristokrasi mensupları?
S.P.: Popçular, sanatçılar ve büyük kişilikler. Benim alternatif aristokrat sınıfımda   Iggy Pop, Sex Pistols, Andy Warhol, Mike Kelly ve Serge Gainsbourg var.

ELLE: Galerist bundan yedi yıl önce ilk açılışını sizin serginizle yapmıştı. Şimdi burada ikinci serginizi açıyorsunuz. Bu durumla ilgili duygusal bir bağınız var mı?
S.P.: İlk sergi benim için epeyce olağandışı ve tuhaf bir zamanda gerçekleşmişti. İstanbul'a ilk kez gelmiştim ve yakın bir arkadaşım ölmüştü. Gelişim 11 Eylül'ün bir hafta sonrasına rastlıyordu. Kafam karmakarışıktı, televizyonlarda hiç durmadan İkiz Kuleler'in yıkılışı gösteriliyordu.