STELLA MCCARTNEY, GUCCI VE ADIDAS GİBİ MARKALAR TEMİZ BİR GELECEK İÇİN İLK ADIMLARI ATIYOR

Balık ağları ve plastik atıklar gardırobumuza giriyor!

Önümüzdeki dönemde birçok ünlü tasarımcı okyanuslardaki atıkları geri dönüştürerek koleksiyon hazırlayacak. Gucci, Stella McCartney ve Adidas gibi markalar Parley for the Oceans kurumları ile bir araya gelerek okyanus kirliliği için farkındalık yaratıyorlar. Aquafili ve Econyl gibi şirketler ile bir araya gelen markalar, okyanus atıklarından dönüştürülen sürdürülebilir malzemeler kullanıyorlar. 

Geçtiğimiz ay Sicilya kıyılarından çıkarılan 4 bin kiloluk balık ağları, okyanustaki atıkların sadece ufak bir kısmı! Healthy Seas ve Aquafil, okyanuslardan topladıkları atıkları fabrikalarında geri dönüştürerek moda sektörü için kullanılabilir malzemeler üretiyorlar. 

Balık ağlarından üretilen ekolojik iplikleri kullanan markalar, bu kumaşların ve malzemelerin atletik giyimde çok kullanışlı olduğunu söylüyor. Daha temiz bir dünya için işbirliği yapan moda tasarımcıları, sürdürülebilir gelecek için kayda değer adımlar atıyorlar. Farkındalığı artan tüketiciler, moda sektöründen daha düşünceli ve çevreci tutumlar beklerken, markalar da bunu göz ardı etmiyor. Okyanusları ve dünyayı temiz tutmayı hedefleyen moda sektörü, önce anti-kürk hareketine katıldı, şimdi ise okyanus temizliğine başladı!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.