STİL GÜNLÜĞÜ: ADELE CAILLIAU

Paris, Londra ve İstanbul’da satış yapan Vintage and Spirits’ın kurucusu Adele ile bilinçli stili ve moda anlayışı üzerine konuştuk.

Stilinizi nasıl tanımlarsınız?
Renkli, sade ve şık. Bir de eskiyi ve yeniyi benzersiz bir tarz oluşturmak için birleştiririm.

Giyiminize neler yön veriyor?
Sürdürülebilir moda yön veriyor. Kullandığım ürünleri bilinçli bir şekilde alıyorum. Bu açıdan Reformation markasını çok takdir ediyorum. Onun dışında Lady Diana’nın spor giyimi, Lee Radziwill ve Loulou de la Falaise’in tarzlarını estetik buluyorum. Bana göre tarzları kişiliklerini çok güzel yansıtıyor.

Favori tasarımcılarınız kimler?
Jean Paul Gaultier ve Stella McCartney. Jean Paul Gaultier’nin tasarladığı ay ve yıldızlı parçaları sanatsal açıdan çok güçlü buluyorum. Stella McCartney’nin kaliteli ve etik bir şekilde üretilmiş suni derili çantalarını ise hem estetik olarak çok beğeniyorum hem de moda dünyasına bilinçlilik açısından bir yenilik getirdiğini düşünüyorum.

Aksesuarlar söz konusu olduğunda nasıl tercihleriniz olur?
Aksesuarların malzemeleri belirli enerjiler içerir, özellikle taşlı ürünler. Bunları öğrenmeye çalışırım ve ona göre tercih yaparım. Aksesuar vintage ise hangi döneme ait olduğunu yani hangi moda sanat akımına ait olduğunu, mümkünse geçmiş hikâyesini öğrenmek isterim.

Kişisel bir stil tüyosu verir misiniz?
Vücudunuzdaki kusur olarak adlandırdığınız tarafları saklamayın. Sizin kişiliğinizi ve ruhunuzu ne yansıtıyorsa öyle giyinin. En önemlisi kendiniz için vücudunuzla ve başkalarıyla barışık olmaya çalışın. Bunun dışında kendinizi siyah renkle kısıtlamayın. Renklerin farklı ruh hallerimizi yansıttığına inanıyorum. Renklerin psikolojimiz üzerinde çok etkisi vardır ve bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Asla giyinmem dediğiniz?
Bir hayvanın moda adına eziyet çekmesi saçmalık ve bilinçsizliktir. Yani yeni üretilmiş hayvansal kökenli kıyafet giymem. Aynı zamanda (bu markalara destek olmamak amacıyla) “fast fashion” yani etik bir şekilde üretilmemiş kıyafet almam.

Bugüne kadar aldığınız en iyi moda tavsiyesi?
“Kendi kişiliğini ve tarzını keşfedebilmek için istediğini giy, kendin anlayacaksın zamanla”.


Yazı: Serli Gazer Boyacı

ELLE Türkiye Haziran 2021 sayısından alınmıştır.