STİLİN YAŞI OLMAZ

Ayşe Leyla Kara, her yaşta stil sahibi olunabileceğinin en büyük örneği.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 09 Mayıs 2015
STİLİN YAŞI OLMAZ
20 yıldır moda sektörünün içinde çalışan 55 yaşındaki Ayşe Leyla Kara, her yaşta stil sahibi olunabileceğinin en büyük kanıtı. Onu tanıdıkça ilham alacaksınız. Burada bir kısmını bulacağınız, Serli Gazer Boyacı'nın röportajının tamamı ELLE Mayıs sayısında!

— SERLİ GAZER BOYACI FOTOĞRAFLAR: MERVE AĞAZAT

İtiraf ediyorum onu gördüğüm anda aklıma Fransız ikon, Chanel'in zamansız marka elçisi Ines de la Fressange geldi. “Sizi daha önce Ines'e benzeten oldu mu?” diye sorduğumda gözlerinin içi gülerek, “Ah gerçekten mi? Çok beğenirim kendisini” yanıtını aldım. Ayşe Leyla Kara'nın Ines'ten pek bir farkı yok açıkçası. Onu gördüğünüz anda oturup size moda hakkında bir şeyler anlatmasını istiyorsunuz. Giydiklerini öyle bir taşıyor ki stil ve yaş arasındaki sınırlamalar ortadan kalkıyor. 20 yıldır Derishow'un yöneticilerinden biri olan Ayşe Leyla Kara, işi gereği trendleri yakından takip ettiğini, gençlerle çalıştığı için kendisini ne kadar şanslı hissettiğini anlatmaya başlıyor. Gerisi kendisinden dinleyin.

ELLE: Modayla ilgili ilk anılarınız arasında neler var?


AYŞE LEYLA KARA: İsviçre'de okurken okulun bizi Paris seyahatlerine götürmesiyle uluslararası modayla yavaş yavaş tanıştım. Benim gerçek anlamda modayla ilk tanışmam böyle başladı diyebilirim.


ELLE: Kişisel stilinizi nasıl tanımlarsınız?


A.L.K.: Genellikle yalın, sade ve içinde rahat ettiğim kıyafetler giyerim. Kendimi beğendiğim ve görünmek istediğim gibi...


ELLE: Yaş almanın stil sahibi olmakla nasıl bir bağlantısı var?


A.L.K.: Yıllar içinde değişen dönemleri ve trenleri bilmek, tüm bunları kendi içinizde süzüp daha rahat yorumlayabilmek en önemli artılarından biri diye düşünüyorum. Bu durumda stil sahibi olmak için yaş almak bir avantaja dönüşüyor.


ELLE: Neden genel olarak yaş almak, stil sahibi olmanın bir engeli olarak görülüyor sizce?


A.L.K.: Ben bu konuda aynı kanıda değilim... Kişi her yaşta yanlış giyinebilir, her yaşta doğru da giyinebilir. Bu, farkındalıkla ilgili bir şey.

DEĞİŞEN MODAYA BAKIŞI


ELLE: Günümüz modasını 80'ler ve 90'larla karşılaştırırsanız neler söylemek istersiniz?


A.L.K.: 80'lerin lüks göstergesiyle 90'ların grunge giyiminin karışımı 2000'li yıllarda farklı bir karma oluşturdu.


ELLE: Trendleri takip ediyor musunuz?


A.L.K.: Trendleri hem sevdiğim için hem de işim gereği takip ediyorum... Ancak trendleri ve modayı kendinize doğru uyarlamak önemli bence. Bu da insanın kendi karakterini ve kendi yapısını doğru tanımasıyla mümkün oluyor.


ELLE: En sevdiğiniz tasarımcılar kimler?


A.L.K.: İlk aklım gelenler uluslararası alanda Riccardo Tisci, Karl Lagerfeld ve Vivienne Westwood. Türkiye'de Derishow tasarım ekibi ve Mehtap Elaidi diyeceğim. Özellikle de Elaidi'nin gömleklerine bayılıyorum.


ELLE: Bugün 20'li ve 30'lu yaşlardaki halinize stil anlamında bir tavsiyede bulunacak olsanız bu ne olurdu?


A.L.K.: Hiçbir tavsiyede bulunmazdım. İnsan deneyimleyerek öğreniyor. Bense aşağı yukarı aynı çizgide devam ediyorum...

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.