ŞUBAT AYINDA DOĞANLARIN DEĞERLİ TAŞI: AMETİST

Ametist taşı hakkında merak edilenler ve en sevdiğimiz ametist mücevher...

Sinem Sak SİNEM SAK 09 Şubat 2022
ŞUBAT AYINDA DOĞANLARIN DEĞERLİ TAŞI: AMETİST

Ametist, genellikle soğuk ve karanlık olan Şubat ayına güzel bir tezat oluşturan, muhteşem ve zengin renkli bir değerli taştır. Ametist kelimesi eski Yunanca, "sarhoş olmayan" anlamına gelen “ametistos”tan gelir.Ametist, tarih boyunca birçok mit, efsane, din ve sayısız kültürle ilişkilendirilmiştir. Yunanlılar, ametistlerin iyileştirici ve mistik özelliklerine inanırken; İngilizler güç ve zenginlik ile ilişkilendirip, kraliyet ailesi üyelerinin taçlarını parlak ametist mücevherlerle süsledi. Romalılar ametistlerle süslenmiş bir kapta şarap içerlerse sarhoşluktan korunacaklarına inanıyorlardı. Leonard da Vinci, ametistin zekâyı hızlandırmaya ve kötü düşüncelerden kurtulmaya yardımcı olduğunu söylemişti.

Antik dünyada Ametist, Mısırlı ileri gelenlerin büyük şehirlerinin dışına çıktıklarında boynuna takılan bir koruyucu muskaydı. Onları ihanet ve pusudan koruduğuna inanıyorlardı.

Dinsel saygınlığın ve ruhsal korumanın bir tılsımı olan Ametist, piskoposun taşıdır. Hala Katolik bir piskoposun, sağ elinin ikinci parmağına takılır.


Şubat ayının ve aşkın taşı

Her yıl, 14 Şubat’ta  Sevgililer Günü ile andığımız “Aşıkların Azizi” olarak da bilinen Valentine’in, içinde oyulmuş bir “Cupid” (Aşık Tanrısı Eros) görüntüsü olan, mor bir ametist taşlı yüzük taktığı söylenir. Kim bilir Ametist belki sırf da bu yüzden Şubat ayının ve aşkın taşı olmayı hak etmiştir.

Uzun yıllar boyunca, ametist en değerli taşlardan biri olarak kabul edildi. Yakut veya zümrüt kadar ender bulunuyor, hatta elmasla aynı anlamda tutuluyordu. 19. yüzyılın başlarında, Brezilya'da büyük ametist yataklarının keşfi, erişilebilirliğini kolaylaştırması, kaçınılmaz olarak ametisti daha az değerli kılsa da; mücevher dünyasında çarpıcı şekilde kullanılmaya devam ediliyor.


Gelelim en sevdiğimiz ametist mücevhere…

Cartier Bib Kolye
Paris 1947

Bir kalp şeklinde ametist, 27 zümrüt kesim ametist, bir oval ametist, turkuaz kabaşon ve baget kesim pırlantalar ile işlenmiş bir kolye, adeta bir dantel yaka…

En sevdiğimiz, çünkü çok “AŞK” içeriyor!


Tarihi hafızamızı tazeleyelim mi?

Kral V. George, 1936’da ölünce; tahta büyük oğlu Windsor Dükü Edward çıktı. Kral VIII. Edward, Amerikalı Wallis Simpson’la beraberdi. Simpson, ikinci evliliği sırasında Edward’la tanışmış ve ona âşık olarak eşinden ayrılmıştı.

İngilizler'in tutucu geleneklerine göre, İngiltere tahtında oturan bir kişi eşinden ayrılmış bir kadınla evlenemezdi. Bu yüzden taşıdığı krallık tacı ve tahtından vazgeçerek, hayatının aşkını seçti. Çift 1937'de evlendi. Edward, Windsor Dükü; Wallis Simpson da Windsor Düşesi unvanını aldı.

Ametist, her ne kadar geleneksel olarak altıncı evlilik yıldönümü için verilen mücevher olsa da; “Bib kolye” 1947’de, evliliklerinin 10.yılında Windsor Düşesi’ne hediye edildi.


Yılın en romantik ayında kutlanan Şubat doğum günleri ile ametist mücevherlerinin sembolizm ve tarih açısından zenginliği; muhteşem rengi ile bir araya gelince, ametist takmak için pek çok nedeniniz var.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.