ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

SUDİ ETUZ'DEN ANAVARZA EFSANESİ

Sudi Etuz, Fashion Week Istanbul kapsamında sunacağı İlkbahar / Yaz 2022 koleksiyonunda memleketi Adana'dan yükselen Anavarza Efsanesi'ni yorumluyor.

Sudi Etuz’un SS22 filminde yorumladığı efsaneye göre, Anavarza Kralı’nın güzelliğiyle nam salmış kızına talip olan Sis Kralı veliahtı, Adana Hürriyet Mahallesi’nden günümüz getto kültürünün prototipi sayılan bir genç. Kendine özgü saç stili ve giyim kuşamıyla, arabesk kent kültürüne referans olan delikanlının kostümü, Sudi Etuz bakış açısıyla izleyiciye sunuluyor. Güzel prensesin diğer taliplisi Misis Kralı’nın oğlu ise filmde bir sokak dansçısı olarak vücut buluyor. Şehrin sokak kültürünü canlı tutan yegâne mekanlardan olan Atatürk Parkı’nda, kaykaycılar arasından seyirciye el sallayan Misis Kralı’nın veliahtı, ilerleyen anlarda kıyasıya bir savaşın tarafı olmaya hazırlanıyor. 

Filmde, Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı’ndan tiyatro oyuncusu iki eskrimci çeşitli aksiyon sahnelerinde her iki krallığın elçileri olarak kadraja giriyorlar. Kralın genç güzel kızını canlandıran İstanbul Modern Dans Topluluğu dansçısı Huri Murphy’le birlikte tüm karakterleri, Anavarza Kalesi’nden Kazancılar Çarşısı’na, Atatürk Parkı’ndan Seyhan Nehri’ndeki romantik bir gondol sahnesine kadar birçok noktada izliyoruz. Filmin izleğini oluşturan majör element ise tüm hikâyenin bir bilgisayar oyunu dünyasında geçtiğini sürekli hissettirmesi. Sudi Etuz’un bir önceki sezon filminden aşina olduğumuz başrol karakterin bir avatar olduğunu ve oyundan çıkış yolları aradığını anlıyoruz. Yer yer büyülü gerçekçiliğe göz kırpan anlatımıyla Sudi Etuz, aşkın ve savaşın tüm taraflarını izleyiciyle birlikte büyük düello sahnesine hazırlıyor.

Koleksiyonu Sudi Etuz imzası taşıyan tüller, sürdürülebilir denim kumaşlar, sürdürülebilir ketenler, geri dönüşüm polyester fistolarla hayat bulan 35 parçadan oluşuyor. Beyaz, siyah dengesinde pastel tonlarda mavi, sarı ve bejler sezonun sıcaklığına eşlik ediyor. Bra etkisinde farklı bağlama teknikleriyle birleştirilmiş mikro üstler, pleksi boncuk detaylı yarı transparan denim pantolonlar Güneş Dericioğlu’nun çanta ve aksesuarlarıyla kombinleniyor.