TELEFONUNUZU AKILLICA KULLANMA YOLLARI

İnternet paketimizi ve şarjınızı hesaplı kullanmak mümkün. Detaylar haberimizde!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 10 Kasım 2014
TELEFONUNUZU AKILLICA KULLANMA YOLLARI
Telefonsuz yapamadığımız gerçeğini hepimiz kabul ediyoruz. En çok eleştirdiğimizse çabuk biten şarjlar ve aşılan internet paketleri. Alacağımız küçük önlemlerle bunları engellemek mümkün.

İnternet paketinizi aşmamak için:


*Telefonunuzun tüm dataları iPhone iCloud'a, Android'lerdeyse Google Drive ya da Dropbox'a aktarılarak yedeklenir. Cep telefonunuz ile çektiğiniz her fotoğraf ve her video bu sistemlere aktarılır. Genelde bu ayarlar açıktır ve bu yüzden gereksiz data kullanımı olmaktadır. Gerekli olmayan durumlarda onları kapatmalısnız.  Ayrıca unutmayın; şirket içinde Wi-Fi yayını varsa onu kullanıp, 3D kullanmamak da çok büyük avantaj sağlayacak.

Pil tüketimi;


*Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar çok fazla enerji sarfiyatı yapıyorlar. Ancak bazen çok kritik bir zamanda örneğin bir telefon beklerken %10 şarjımız kalmış olabiliyor. Bu gibi durumlar ve pil tüketimizi azaltmak için şunları yapın:


*Kritik pil durumda sadece telefona ihtiyacınız var ise Android'de üst menüyü, iPhone'lardaysa alt menüyü kaydırarak Wi-Fi'yi kapatınız. Kritik pil durumunda bu ayarlar sizi uzun süre idare edecektir.


*Telefondan genelde e-posta alış-verişi yapıyorsanız ve arada diğer servisleri kullanıyorsanız (safari, facebook, twitter vs) 3G yerine 2G kullanmanızı tavsiye ederiz. Hıza ihtiyaç duyduğunuzda 3G'yi tekrar aktif edebilir, gereksiz durumlarda kapatabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzun şarjı iki katına kadar yükselebilecektir.

*Telefonunuzun GPS sensörü konumunuzu belirlemek için dünya yörüngesinde bulunan uydularla bağlantı kuracaktır. Bu ekstra pil tüketimi demektir. İhtiyacınız yok ise iPhone'larda Ayarlar > Gizlilik adımından, Android'deyse üst menüyü kullanarak Konum Servisleri'nden kapatabilirsiniz.~*Bir uygulamayı açıp sonra başka bir uygulamaya geçtiğinizde önceki uygulama arkaplanda çalışmaya devam edecektir. Arkaplanda çalışan her uygulama pil kullanmaya devam edecektir. Açık uygulamaları kapatmak için iPhone'da Home düğmesine hızlıca iki defa, Android'deyse uzun süre bastığınızda açık uygulamaları görebilir, yukarı doğru ittiğinizde ise kapatabilirsiniz.

Kapasite kullanımı


Telefonlar artık hem fotoğraf makinemiz hem de video kameramız oldu. 16 GB'lık kapasiteninse artık yeterli olmadığı bir gerçek. Bunun için önerimizse eğer diğer depolama yöntemlerinden memnun değilseniz Flickr'ı kullanmanız... Tabii 


online servisleri kullanırken (flickr, youtube vs) gizlilik ayarlarınızı mutlaka kontrol ediniz. Flickr uygulaması ile Flickr hesabınıza fotoğraf gönderebilir, paylaşabilir, depolayabilirsiniz. Böylece eski fotoğraflarınızı telefonunuzdan güvenle silebilirsiz. Flickr bütün fotoğraf servislerine göre oldukça cömert bir yer sunmaktadır. 1 TB (terabayt) bir alanı doldurmanız oldukça güç olacaktır. Flickr aynı zamanda kısa videoları da kabul etmektedir. Flickr kullanmak için bir yahoo hesabına ihtiyacınız vardır.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.