TERRY O’NEILL HAYATINI KAYBETTİ

Müzik ve moda dünyasından bir çok yıldızın fotoğtaflarını çeken Terry O’Neill 81 yaşında yaşamını yitirdi…

60’lı yılların Londra sahnesinin en ikonik karelerini çeken fotoğrafçı Terry O’Neill hayatını kaybetti. Iconic Images’in yayınladığı açıklama ile duyurulan vefat haberinde, “Iconic Images,Terry O’Neill’ın vefatını duyurmaktan büyük acı duyuyor,” dendi. Geçtiğimiz Cumartesi günü 81 yaşında kaybeden O’Neill uzun bir süredir kanser ile mücadele ediyordu. 


Rolling Stones’un ilk yıllarını fotoğraflayan O’Neille hakkında Keith Richards, “Her yerde, her zaman lensin arkasındaydı,” dedi. 1992 yılında at yarışları hakkında bir espri yaparak Kraliçe II. Elizabeth’in kahkaha atarken fotoğraflarını çeken O’Neill, geçtiğimiz hafta fotoğrafçı olarak katkıları sebebiyle CBE ‘Commander of The Most Excellent Order of the British Empire’ (Britanya İmparatorluğunun En Mükemmel Düzen Komutanı) ile ödüllendirilmişti. 

Kariyerine 14 yaşında başlayan O’Neill, okulu bırakarak jazz davulcusu olmayı düşlüyordu. Ancak Heathrow Havalimanının fotoğraf bölümünde çalışmaya başlayan O’Neill, daha sonra Fleet Street’te bir gazete fotoğrafçısı oldu. İlk görevlerinden biri Beatles’ın fotoğraflarını çekmek olan O’Neill, kısa sürede müzik sahnesine atıldı. O günden bu yana bir çok moda ve müzik ikonunun resmini çeken O’Neill portfolyosunda; Twiggy, David Bowie, Frank Sinatra, Amy Winehouse ve Elton John gibi isimler var. Genç kültürü anlama kabiliyeti ve yıldızları kariyerlerinin başlarında fotoğraflaması ile bilinen O’Neill, 1965 yılında dünyanın en önemli dergileri ve gazeteleri için çalışıyordu. Londra’nın ‘Swinging Sixties’ dönemini David Bailey, Terence Donovan ve Lord Snowdon ile beraber çeken O’Neill, ünlülerin farklı duygularını kameraya aktarması ile anılıyor. Müzik ve moda yıldızlarının yanı sıra Nelson Mandela ve Winston Churchill gibi bir çok politik ismin resmini çeken O’Neill için “Zamanın en önemli fotoğrafçılarından biri” deniyor.