#TheIceBucketChallenge

#TheIceBucketChallenge

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Ağustos 2014
#TheIceBucketChallenge
Bu ay hepimizin içine su serpen bir kampanya başladı: The Ice Bucket Challenge. ALS hastaları için para yardımı sağlamayı hedefleyen kampanya, yerli-yabancı birçok ünlünün katılmasıyla beklenenin çok daha ötesinde ses getirdi. Getirdi dediğimize bakmayın; Challenge hala devam ediyor! Peki ne mi yapcaksınız?
Tek yapmanız gereken bir kova buzlu suyu başınızdan aşağı boşaltmanız ve üç kişiye bunu yapması için meydan okumanız. Eğer meydan okuduğunuz kişi yeterince cesur değilse istenen oluyor, bunu göze alamayan kişi ALS hastalarına 100 dolar bağışlıyor.

ALS (Amyotrofik lateral skleroz) hakkında kısaca
ALS, merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin kaybıyla meydana geliyor ve bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye neden oluyor. Genellikle el, bacak ya da ağızda başlayan hastalık hızla tüm vücuda yayılıyor. Zihinsel fonksiyonlar ve bellekte bozulma yaratmayan ALS, 40-50 yaşlarındaki erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülüyor. ALS hastalarının ortalama beş yıl yaşayabildikleri söylense de ünlü fizikçi Stephen Hawking bu hastalıkla tam 50 yıldır mücadele etmeyi başaranlardan.

Kötü bir son dakika haberi


En yakın arkadaşı Pete Frates'in ALS'ye yakalandığını öğrenip bu kampanyayı başlatan Corey Girffin bugün deniz kazasında hayatını kaybetti.
Jennifer Lopez, Lena Dunham, Cara Delevingne, Lady Gaga, Justin Bieber ve Justin Timberlake en çok dikkat çeken yürekli ve yardımsever ünlüler! Tabii bizde de bu eğlenceli yardım kampanyasında birbirine meydan okuyan ve bir kova suyu üzerine boca eden ünlüler var. Burcu Esmersoy, dün akşam Instagram hesabında (@burcues) paylaştığı video'yla Hadise ve Hülya Avşar'a meydan okudu ve cevap çok da gecikmedi. 

Haberimizin altında videoları izleyebilir, yeterince cesaretiniz varsa da deneyebilirsiniz;)


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.