THROWBACK TRENDLERİNDE BU SEZON: BATİK

70'lerin Woodstock'undan,2019'un moda haftalarına uzanan bir trend.Janis Joplin'in ilham kraliçesi olduğu batik desenler neden yeniden gündemde?

Özgürlüğün ve sosyal normları yıkma isteğini ifade etmenin bir biçimi olarak ortaya çıkmış­tı batik desenler.Dönem, 60’lardı. Amerikalı hippiler kıyafetlerini burgular şekline getire­rek, boyaların içine sokup çıkarıyorlardı. Ortaya çıkan de­sen tek ve eşi benzeri olmayan bir motif oluşturuyordu. Bu ümidin, bireysel ifade özgürlüğünün bir yansımasıydı. 2019 yılında batik desenler ortaya tabii ki bu ruh haliyle çıkma­dı. En azından seri üretime yenik düştüğünden beri... Fakat koleksiyonunda sıkça bunu kullanan R13 markasının kuru­cusu Chris Leba pek de öyle düşünmüyor. “Çocukluğumda her yaz bir batik patlaması yaşanırdı. Montauk’taki her sörf okulunda bu renkli kıyafetler satılırdı. Tabii ki aynısından başka bir tane daha bulamazdınız. Şimdi makine işine geç­miş olsa da yine de politik bir potansiyelinin olduğunu dü­şünüyorum.” Sahi o dönemle yaşadığımız zaman arasında pek fark var diyemeyiz. Kadınlara yaşatılanlar, göçmenlere davranılma biçimleri, LGBT hakları, #MeToo hareketi ve burada saymakla bitmeyecek daha birçok şey...


                                                                   ( Blanca Miro )


Woodstock’tan New York, Londra, Milano, Paris moda haftalarına uzanan bu hikâyede tasarımcılar batik desenin ve taşıdığı felsefenin gücüne karşı koyamadılar. Proenza Schouler bu tekniği denim parçalara uyguladı. Eckhaus Latta siyah etek ve tişörtler gibi basic’lere taşıdı. Prada ve Alyx Studio’da, Michael Kors’ta ve Calvin Klein’de... Batik­ler, idealist yaşam biçimlerinin bir yansıması olarak bir kez daha tarihteki yerini alıyor.

  POSTER KIZI

Batik desenler sadece 60’larda değil, 90’larda da popüler olmuştu. Dönemin poster kızı, it girl’ü Drew Barrymore, Los Angeles’lı influencer tayfasına ilham veriyor olmalı.


                                                                    ( Drew Barrymore )


YAZI : Serli Gazer Boyacı, 

ELLE , Nisan  2019 sayısından alınmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.