TORY BURCH İLKBAHAR-YAZ 2022 DEFİLESİ

İyimser ve zahmetsiz tasarımlar…

Tory Burch, basın notlarında, öncü spor giyim tasarımcısının arşivlerini barındıran Maryland Tarih ve Kültür Merkezi'nde Tory Burch Claire McCardell Moda Bursu'nun kurulduğunu duyurdu. Burch'un şehir merkezindeki yerel işletmelerden stantlarla bir podyum-cadde-fuarına dönüştürdüğü Mercer Caddesi'ndeki kıyafetler, McCardell'in kolaylık ve rahatlık konusundaki ısrarına ve bunları elde etmedeki ustalığına bir övgüydü.

Tory Burch, yeni mağazasının önündeki Mercer Caddesi'ni, Pazar sabahı bir topluluk partisine dönüştürdü. Pandeminin başlangıcından bu yana ilk kişisel New York Moda Haftası sırasında topluluğu kutlamak büyük bir temaydı ve Burch, bunu New York'a geri vermek istediğini söyledi. Bu yüzden en sevdiği yerel uğrak yerlerinden bazılarını (Sant Ambroeus, Balthazar, Mercer Street Books and Records, Emily Thompson Flowers) seçti ve onları, herkese ücretsiz ikramlarla, podyumunun yanında sokakta dükkân kurmaya davet etti.

Burch, "New York hepimize çok şey verdi ve COVID-19'un şehre ne yaptığını görmek yürek parçalayıcıydı. Bu işletmeler geri dönüyor ama bu bir mücadele, biz onları desteklemek istedik." dedi.Tasarımcı, podyumda iyimser bir piknik ekosesi, teknik örgü jarse ve pamuklu poplin parçalarıyla kadın moda öncüsü Claire McCardell'e saygılarını sunarak bir tarih dersi verdi. 40'lı ve 50'li yıllarda Amerikan spor giyiminin annesi McCardell, kadınların giyim tarzını değiştirdi. Mütevazı kumaşlarda daha rahat, fonksiyonel giysiler, Popover elbisesi ve Manastır elbisesi gibi ikonik silüetler yarattı.

Burch, Kostüm Enstitüsü Cuma günü başlayacak olan “In America: An American Lexicon” gösterisini duyurmadan önce McCardell projesinde zaten çalışıyordu. Ocak ayında, McCardell'in arşivlerini görmek için Maryland Tarih ve Kültür Merkezi'ne bir araştırma gezisi yaptı ve sonunda tasarım ekibiyle birlikte geri döndü.

Eski bir McCardell donanma elbisesi giyen Burch, “Amerika'nın modaya çok fazla katkıda bulunmadığını düşünen insanlar her zaman ilgimi çekmiştir ve bunu ortadan kaldırmak istedim” dedi. “O benim kahramanımdı ve kadınların özgür olmasına izin verme ve eşyaları giyilebilir hale getirme şekline bakmak istedim. Bir elbiseye ilk fermuar takan oydu.”
McCardell'in problem çözücü spor giyim tasarımları günümüzün gözlerine oldukça zor görünse de, modanın hala kuralları olduğu ve kadınların onları takip etmesinin beklendiği zamanları için devrim niteliğindeydi.

Burch, pamuklu bir kuşgözü elbise, lacivert çizgili pantolonla giyilen düğmeli bir jarse gömlek, hatta bir tişört ve kot pantolon üzerine giyilebilen çok yönlü teknik örgü korselerle beli şekillendirdi.

Koleksiyon, pamuklu poplin denizci üst, gömlek elbise ve petek kuşgözü tam etek, ilginç süsleme dikişleri, fitiller ve pencere camı ızgara detaylarına sahipti. Ters çevrilebilir trençkotlar ve jarse üstler, tasarımcının problem çözme misyonunu vurgulayan daha zahmetsiz parçalar arasındaydı.


McCardell'in 1953'te Capezio ile yarattığı bale dairelerinin yeniden basımı hoş bir dokunuş oldu. Tasarımcı ayrıca mirasını desteklemek için Maryland merkezinde Tory Burch Claire McCardell Moda Bursu'nu kurdu. Amerika'nın modayı demokratikleştirmeye yaptığı benzersiz katkıyı yansıtan Burch'un, bu sezon neredeyse diğer tüm tasarımcıların yaptığı gibi, podyumda genişletilmiş boyutlara yer vermemesi ilginç. Yine de koleksiyon, markasını yüceltmede bir adım daha atarak, kadınların kendi yapabilecekleri parçalarla onu daha zamansız bir şeye yönlendirdi.