TREND ALARMI: TULUM!

Yıllardır farklı yorumlarla moda sahnesinden hiç inmeyen tulum bu sezon yeniden en şık, en seksi ve en pratik halleriyle radarımızda.

Peki tulumun tam yüz yıl önce 1919 yılında doğduğunu biliyor muydunuz?

Tulum, sezonun gözde parçalarından... Kaia Gerber’in taşıdığı Stella McCartney’nin batik desenlerinde, Hermes’in nar çiçeğinde, Emporio Armani’nin kemerli rafine stilinde, Salvatore Ferragamo’nun sanki bir bahçıvana giydirecekmiş de aniden podyuma yollamış izlenimi veren tasarımında, tulum 2019 defilelerini kasıp kavurdu. Androjen bir tarza oynayan, dekolteler, stiletto’lar, küçük el çantaları ve çarpıcı takılarla kullanıldığında dişiliğe göz kırpan, sneaker’lar, jean montlar ve postacı çantalarla ise sportif bir kimliğe vurgu yapan tulumlar tam 100 yıl önce yaratılmış. Oysa ki tulum deyince aklıma Yves Saint Laurent ve onun 1968 yılında Rus konstrüktivistlerin 1920’lerde taşıdığı kıyafetten ilham alarak tasarladığı, maskülen bir parçanın kadın gardırobuna dahil edilmesini de sembolize eden parça geliyor. Peki, biraz daha hafızamı zorlayayım... Katharine Hepburn’un 1937 yapımı Stage Door filminde giyindiği ve Hollywood çekiciliğini bahşettiği ipek tulumu hatırlıyorum. Elsa Schiaparelli’nin de tulumları moda dünyasına kazandıran önemli bir isim olduğunu unutmayalım. Kısaca 70’ler modasının kült parçaları olan ve bugün de kreatif direktörlerin koleksiyonlarına dahil etmekten sıkılmadıkları tulum aslında Yves Saint Laurent’la ortaya çıkmadı.

FABRİKALARDAN MODA ATÖLYELERİNE

Tulum, 1919 yılında, bundan tam 100 yıl önce, Floransalı ressam, heykeltıraş, fotoğrafçı, mimar ve tasarımcı Ernesto Michahelles tarafından yaratıldı. 1919 yılında Madeleine Vionnet için çalışmaya başlayan ve moda çevrelerinde Thayaht ismiyle nam salan Michahelles günümüzde pek tanınmasa da tulumu “Tuta” ismiyle moda literatürüne sokan ilk kişi. Geometriye meraklı olan Thayaht, o dönemde paraşütçülerin, havacıların ve araba yarışçılarının iş kıyafetlerinden feyz alarak tulumu, kolları iki yana açık insan vücudunun T şeklindeki formundan (gözünüzün önüne getirebilirsiniz) esinlenerek çizdi.

Araba fabrikalarında çalışan işçiler tarafından kullanılan bir iş kıyafeti olarak bilinirken başta Thayaht’ın sonrasında Yves Saint Laurent, Proenza Schouler, Anna Sui, Ralph Lauren ve Jean-Paul Gaultier’nin katkılarıyla stil ve şıklıkla anılması, fabrikalardan moda atölyelerine ışınlanması başlı başına yenilikçi ve devrimsel bir şey. 1927 yılında Atlas Okyanusu’nu geçen ilk pilot Charles Lingbergh’in ve Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong’un üzerlerinde de tulum bulunması, bu tek parçalık kıyafetin hep yeniliklere vesile olduğunun kanıtı. Yves Saint Laurent’nın kadınlara giydirdiği tulum da basit bir moda parçası olmanın ötesinde kadınları erkeklerle aynı ve eşit konumda görmenin sembolü olarak yenilikçi bir anlam taşır.

Fakirliğe ve vahşi kapitalizme karşı adalet için savaşan John Steinbeck’in tulum giymiş kahramanlarından Yves Saint Laurent’nın kadın-erkek eşitliğine çağrı yapan ilham perilerine ve bugünün profesyonel iş hayatının stil sahibi kadın kimliklerine, tulum proleter ruhunu kaybetmeden her daim yenilikle, cesaretle, yaratıcılık, azim ve güçle birlikte anılıyor.

Doğum günün kutlu olsun tulum!


GÜNDÜZ GECE

Tulum şık bir parça olduğu kadar sportif giyimin de vazgeçilmezi. Stiletto’lar, küçük el çantaları ve takılarla tamamladığınızda ofisten bir davete geçebilirsiniz. Artık yaz kış giydiğimiz botlarla da oldukça cool görünüyor.

TARİHSEL BAKIŞ

Sanayi Devrimi ile birlikte işçilerin popüler giysisine dönüşen tulum 60’lardan itibaren moda ve şov dünyasının ışıltılı sahnesine adım attı. Raquel Welch’in Fathom filminde giydiği tulum, Courreges’in 1969 yılında tasarladığı ponponlu tulum, Charlie’nin Melekleri üzerinde ikonikleşen parlak tulumlar, bu tarihi parçanın unutulmaz görüntülerini hatırlatıyor.

1.1960 2.1962, Raquel Welch 3.1969, Courreges 4.1970, Lauren Hutton 5.1976, Charlie’nin Melekleri

YAZI: SELİN MİLOŞYAN