ÜNLÜLER KARL LAGERFELD’İN ‘BEYAZ GÖMLEK PROJESİ’ İÇİN BİR ARAYA GELDİ

“Bana en çok yatırım yapmak istediğim parçayı sorsanız beyaz gömlek derim.”

Cara Delevingne, Kaia Gerber ve Gigi Hadid, moda dünyasının en ünlü modelleri arasında… Karl Lagerfeld’in ‘Beyaz Gömlek Projesi’ için bir araya gelen ünlü modeller, ünlü tasarımcının ikonik beyaz gömleklerine kendi yorumlarını katıyorlar. 


19 Şubat’ta hayatını kaybeden Lagerfeld için Paris’te özel bir anma töreni düzenlenmişti. Efsanevi tasarımcının yakın arkadaşları, Temmuz ayında ‘A Tribute to Karl: The White Shirt Project’ adlı projeye imza atacaklarını açıklamışlardı. Alman tasarımcının estetiğini yansıtarak kendi tasarımlarını yaratan ünlüler, yedi tasarım hazırladılar. 

Cara Delevingne, Kate Moss ve Diane Kruger gibi ünlülerin katıldığı projede 7 tasarımın her birinden sadece 77 adet üretilecek ve €777’ya satılacak. Paris’te en sevdiği yerin 7. bölge olması ve en sevdiği kitapçısının 7L adresinde olması tesadüf değil! 7 rakamı ile ünlü tasarımcının uğurlu rakamına atıfta bulunan ‘Beyaz Gömlek Projesi’ Lagerfeld’in beğenilerini ve kişiliğini yansıtıyor. 

Women’s Wear Daily’nin haberine göre, dövmelerinden esinlenerek tasarımlar yapan Delevingne’in gömleğinin üzerinde aslan ve fil figürleri var. Gelirlerin ‘Sauver la Vie’ vakfına bağışlanacağı proje, Paris Decartes Üniversitesi medikal araştırma bölümüne katkıda bulunacak. 

“Karl her zaman yaptığınız her şeyde insanları şaşırtmanız gerektiğini söylerdi. Projeye olan tepki oldukça güzel oldu, Karl bunu görseydi çok sevinirdi,” diyen Carine Roitfeld, Lagerfeld’in stil danışmanı ve bu projenin küratörleri arasında yer alıyor. Proje için korseli ve asimetrik düğmeli bir gömlek tasarlayan Roitfeld, projeye tasarımları ile katkıda bulunanlar arasında.

6 Eylül’de Farfetch ve karl.com sitesinden satışa sunulacak olan gömlekler bir gün önce Fendi ve Chanel’in Kreatif Direktörü olan Lagerfeld’in Paris ofisinde sergilenecek. Oyuncu Helen Mirren, girişimci ve sosyetik yıldız Olivia Palermo, Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele ve model Soo Joo Park’ın tasarımları Paris Moda Haftası boyunca görülebilecek. 

Sade beyaz gömleklere olan sevgisi hakkında konuşan Lagerfeld, “Bana en çok yatırım yapmak istediğim parçayı sorsanız beyaz gömlek derim. Benim için beyaz gömlek her şeyin temelini oluşturuyor. Geri kalan her şey bundan sonra geliyor” demişti.