VALENTINO ANTİ-KÜRK OLDUĞUNU DUYURDU

Valentino yeni insiyatifleri ile birlikte Red Valentino’nun kapanacağını duyurdu.

Moda sektöründeki anti-kürk hareketi geçtiğimiz senelerde oldukça artmıştı. Versace, Michael Kors ve daha sonra Gucci gibi markalar koleksiyonlarda kürk kullanmayacaklarını açıklarken Valentino’dan bu sürdürülebilir ve etik adım geç olsa da geçtiğimiz günlerde geldi! 2022’den itibaren anti-kürk olacağını duyuran Valentino, aynı açıklama ile 2024’ten itibaren alt markaları Red Valentino’nun kapanacağını ekledi. 

“Couture moda evi demek bizim için yaratıcılık, özgünlük, samimiyet ve kapsayıcı bir düşünce şekli anlamına geliyor.” diyen CEO Jacopo Venturini, “Anti-kürk hareketi şirketimizin değerlerine tam olarak uyum sağlıyor. Alternatif materyaller konusunda araştırmalarımıza son gaz devam ediyoruz ve önümüzdeki koleksiyonlarda çevreye olan duyarlılığımıza daha çok dikkat edeceğiz” diye ekledi. 

2018’de Milano esaslı Valentino Polar kürk şirketini satın alan Valentino, bu şirketin üretimleri 2021’in sonuna kadar sonlandıracağını söyledi. İçerisinde kürk kullanan son koleksiyonun Sonbahar Kış 2021/2022 koleksiyonu olacağı eklendi. 

“Kreatif Direktörümüzün estetik vizyonu artıran ruhu ve işçilik mükemmeliyetini bir araya getirirken aynı zamanda yeni teknolojiler ve gelecek hedefleri ile harika bir harmoni yaratıyor,” diye ekleyen Venturini, Pierpaolo Piccoli’nin tasarım ideolojisi ile bu değişimin uyum sağladığını belirtti. Red Valentino’yu sonlandırma kararlarına da değinen Venturini, “Müşterilerimizin ve moda evinin arkadaşlarının her gün karşılaştığı bilgiler çok fazla. Yeni senaryoda tek bir konsantrasyon ve tek bir marka olacak. Böylece moda evimiz için daha organik bir büyüme sağlayabileceğiz,” dedi. 2003 yılında yaratılan Red Valentino markasının son koleksiyonunu Sonbahar Kış 2023/2024 koleksiyonu ile göreceğiz.