VERSACE X FENDI PRE-FALL 2022 SONBAHAR/KIŞ DEFİLESİ

İki ikonik moda evinin bir araya gelmesiyle oluşan "Fendace", Tamamen dostluk ve karşılıklı profesyonel saygıdan ilham alıyor.

“Arkadaşlar, idoller, akıl hocaları… Beraberliğin güzelliğidir.” -Fendi Couture ve Kadın Giyim Sanat Yönetmeni Kim Jones

“Moda tarihinde bir ilk: İki tasarımcının saygı ve dostluktan doğan gerçek bir yaratıcı diyaloğa sahip olması. Bu, iki koleksiyonu oluşturmak için rolleri değiştirmemize yol açtı.” -Donatella Versace, Versace Kreatif Direktörü

Bu bir işbirliği değil… Fendi ve Versace'nin, iki ikonik moda evinin veya daha doğrusu iki ikonoklastik insan grubunun bir araya gelmesi, modada bu eşsiz ana yol açtı. Hem İtalyan modasının bir kutlaması hem de yerleşik düzeni bir kenara attılar. Fendace yani büyük F ve büyük V’nin modası, birlikte özgürlük, eğlence ve erdemliliği kutluyor.

Tamamen dostluk ve karşılıklı profesyonel saygıdan ilham alan lüks markaların 'parti çizgilerini' aşarak, Fendace'in çifte imzası rollerin değiş tokuş edildiği bir takas. İlk kez, Donatella Versace ve Silvia Venturini Fendi, diğerlerinin vizyonundan ilham almak için kendi aile evlerinden uzaklaşırken, Kim Jones - başka moda evlerinde yaratma konusunda eski bir yolu gösteriyor.

Jones ve Venturini-Fendi, sırasıyla kadın ve erkek giyim tasarımını üstlenirken, Versace'nin olağanüstü vizyonunu sergiliyor. Versace, Fendi'nin benzersiz yorumunu sergileyerek hepsinin tasarımını üstleniyor. Her ikisine de tamamen açık olan arşivlerle, her evden öğelerin aktarıldığı benzersiz bir çapraz iletişim  gerçekleşti. Tasarımcıların kendileri olmaları için karşılıklı bir teşvikle birlikte, her ikisi de kodlarına ve kültürlerine derin bir hayranlık duymaya devam ediyor. Söylemeye gerek yok, sonuçlar ancak temel saygı ve karşılıklı güven ile elde edilebilirdi. Nihayetinde Fendace, stratejiden ziyade günümüz modasında samimiyet ihtiyacı ile ilgili.

Moda evinin doksanların ortasından sonlarına kadar olan döneminden ilham alan VERSACE BY FENDI, en belirgin şekilde Fendi Monogram'ın Versace Greek Key motifiyle birleştirilmesinde görülen bir dualite fikrini araştırıyor. Burada giysiler metamorfoza uğruyor, birçoğunun gizli kodlarla ve Fendi atölyesinin zarif işçiliğiyle, zincir postadan yapılmış deri gibi sergilenen, tersine çevrilebilir olduğu ortaya çıkar. Çok kuşaklı bir yaklaşım baştan sona benimsenmiş. FENDI BY VERSACE, Donatella Versace'nin kirliliğin ve bozulmanın anahtar olduğunu ilan etmesiyle daha punk rock bir duruş sergiliyor. Versace çengelli iğneler çoğalarak Fendi işaretlerini ve sembollerine karışıyor. Zincir posta, Monogram'ın bir yorumunda dantel ve kristal kaplı F'lerle birleştirilmiş. Versace, Fendi dünyasını biraz daha genç ve asi kılıyor.


MODA DÜNYASININ İKİ İKONİK MARKASI BİR ARAYA GELDİ: VERSACE X FENDI