VETEMENTS YENİ MARKASI İÇİN SESLİ HARFLERİNİ ATTI

VTMNTS ile tanışın!

Vetements’in gizli projesinin ne olduğunu sonunda öğrendik! Geçtiğimiz Perşembe günü @vetements_secret_project adlı yeni Instagram hesabından bir duyuru yapan marka, VTMNTS adlı yeni alt markalarından ilk kareleri patlaştı. Bir e-posta üzerinden koleksiyonun ilk 100 stilini paylaşan marka, “100 kare bu sektöre olan %100 bağlılığımızı temsil ediyor,” dedi. Yeni alt markası hakkında fazla detay vermeyen Vetements, “83 836 36 872” yazılı numaraların yanı sıra “She/Her,” “He/Him” “They/Them” yazılı tişörtler tasarladı. Aynı zamanda 1980’lerin kült ‘Back to the Future’ filmine gönderme yapan marka, grafik hoodieler sundu. 

Geçtiğimiz Nisan ayında ‘Vtmnts’ başlığı altında 25 tescil almak için başvuru yapan marka, parfüm, gözlük, takı, aksesuar ve kıyafet gibi kategorilerde tescil almıştı. Vetements’in marka ismini değiştirdiği düşünülürken, yeni bir alt marka kuracağını tahmin etmemiştik! Geçtiğimiz haftalarda yeni markasını duyuran Zürihli marka, “bir moda grubunun yeni versiyonunun nasıl göründüğünü,” göstermek istediğini söylemişti. 

Markanın kurucu ortağı, CEO’su ve aynı zamanda Demna Gvasalia’nın kardeşi olan Guram Gvasalia, Women’s Wear Daily’e, “Cesur olma zamanı, bir şeyleri farklı yapmamız gerekiyor,” dedi. Yeni alt markanın koleksiyonlarının Vetements stilinden biraz daha farklı olacağını söyleyen Gvasalia, erkek giyim kodları ile birlikte sartoryal esintilerin olacağını söyledi. Her cinsiyete uygun tasarımlar yapmak istediklerini ekleyen Gvasalia, ‘Gvasalia Family Foundation’ ile üretim zincirinde ve araştırmada mentörlük vereceklerini belirtti. 
2014’te Demna Gvasalia ve Guram Gvasalia tarafından kurulan Vetements, sokak giyim tarzı ile birçok ünlünün tercihi olmuştu. Beklenmedik stilleri ile trend belirleyen Vetements, kısa bir süre önce Moskovalı KM20 markası ile logolu burgerler bile tasarlamıştı! 2019’da Vetements’in Kreatif Direktörlüğünden ayrılarak Balenciaga’ya odaklanmak istediğini söyleyen Demna Gvasalia, Vetements’in kontrolünü kardeşi Guram Gvasalia’ya devretmişti.