VETEMENTS’İN İRONİK SONBAHAR KOLEKSİYONU

Ünlü Gürcü tasarımcı Demna Gvasalia, Vetements Menswear Sonbahar 2019 koleksiyonunu tanıttı.

Geçtiğimiz günlerde Paris Moda Haftası kapsamında gerçekleşen ve Demna Gvasalia tarafından hazırlanan Vetements defilesi adeta tarihi bir belgesel havasında geçti.

Tasarımların çıkış noktası ise tasarımcı Demna Gvasalia'nın çocukluğunu geçirdiğini Gürcistan’da 90’lı yıllarda yaşanan iç savaş süreci.

O dönem yaşadığı acıları ve korkuları yaratıcılıkla birleştiren Gvasalia’nın yeni koleksiyonunda, bu sezon erkek modasında sıklıkla karşımıza çıkan ve askeri üniformayı andıran motifleri görmek mümkün.

   Görseller: Instagram/@kein ve @vetements_official

Gürcistanlı modeller tarafından sergilenen ve ironi dolu olan bu koleksiyon, gotik ve askeri tarzları başarıyla yansıtıyor. Dövme motifli tişörtlerden, bol babaanne ceketlerine, vahşi chokerlardan, gri bol pantolonlara, Gvasalia tasarımdan daha fazlasını yapıp o döneme dair hikayeler anlatıyor. 90’ların ruhunu ve dönemin savaş atmosferini harmanlayıp, tasarımlarıyla izleyicilere sunan Gvasalia, geleneksel Vetements tarzından uzaklaşmadan kendini ifade ediyor.
   Görseller: Instagram/@vetements_official

Kendi hayatını podyuma aktaran Gvasalia ve Orta Doğu ve Afrika’da yaşanan karışıklıklara da değinmeyi ihmal etmeyen bu defilede maske, zincir gibi aksesuarlar bu dönemin atmosferinin yakalanmasında büyük rol oynuyor. Özenle seçilmiş renkler ve planlanmış detaylar da defileyi çekici kılan unsurlardan. Bunların yanı sıra defileye Türkiye, Rusya, Amerika ve Gürcistan’ın bayraklarını taşıyan parkalar damgasını vurdu. Sürprizlerle ve politik mesajlarla dolu bu defile çok konuşulacak gibi gözüküyor.
YAZI: BERİL TOPRAK.