VURAL GÖKÇAYLI HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye’deki Haute Couture’un en önemli temsilcilerinden biri vefat etti…

Haute Couture’un Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden biri olan Vural Gökçaylı hayatını kaybetti. Modacı Ferhan Aral, Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda, “Büyük ustayı kaybettik. Moda dünyasından bir ekselans geçti. Işığıyla bizleri büyüledi. Dünyayı kendine hayran bıraktı. Atatürk ve ilkelerinin yılmaz savunucusu duayen tasarımcı Vural Gökçaylı. Acımız büyük, nurlar içinde uyusun” yazarak Gökçaylı’nın vefatını duyurdu. 

Moda sevgisini genç yaşta annesi Nezahat Gökçaylı sayesinde keşfeden Vural Gökçaylı, tutkusunu İtalyan Lisesi’ndeki çağlarına kadar devam ettirdi. Eğitiminden sonra Paris’e taşınan Gökçaylı bir yandan Ecole du Louvre’da okurken bir yandan Academie des Beaux Arts’da kostüm eğitimi aldı. Paris’in kültürel hayatını keşfederken tasarım imzasını araştıran Gökçaylı, 1963’te Givenchy’de staj yapmaya başladı. 

Hubert de Givenchy ile çalışırken Audrey Hepburn ve Madame Simpson gibi ünlü isimler ile tanışma fırsatı bulan Gökçaylı 1964’te Jean Patou’da çalışmaya başladı. Bu dönemde Patou’nun Artistik Direktörlüğünü yapan Michel Goma’nın yanında çalışan Gökçaylı, Haute Couture’un tüm inceliklerini inceleme ve öğrenme şansı buldu. Jackie Kennedy gibi müşterilerle çalışan Gökçaylı, 1967’de Amsterdam’da bir moda evinde tasarım yapmaya başladı. 

1968’in sonlarına doğru Türkiye’ye dönüş yapan Gökçaylı, İstanbul’da Haute Couture tasarımları ile dönemin kadınlarını kalbini fethetmeyi başardı. Yurt dışında birçok defile ve etkinlik düzenleyen Gökçaylı, kariyeri boyunca birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı.