YENİLİKÇİ VE STİL SAHİBİ: MINCA SWIMWEAR

Lüks tasarım markası Minca Swimwear’ı, kurucusu ve tasarımcısı Mine Çakmak’tan dinledik.

Minca Swimwear Plaj 2022 Koleksiyonu, markanın kurucusu ve tasarımcısı Mine Çakmak’ın kendine ait atölyesinde, tasarım ve yüksek işçiliğin sonucu olarak ortaya çıktı. Lüks tasarım markası hakkında merak ettiklerimizi, yirmi yıllık tasarım tecrübesini Minca Swimwear 2022 Plaj Koleksiyonu’na taşıyan Mine Çakmak ile konuştuk.

Minca Swimwear’ın kurucusu Mine Çakmak kimdir? Marka nasıl hayat buldu?
Mine Çakmak... Kendimi bildim bileli üretmeyi ve tasarlamayı çok sevdim. Hikayenin başlangıcı, okul yıllarıma dayanıyor. O zamandan beri yaptığım yağlı boya tablolardan kara kalem çalışmalarıma kadar, içinde hep estetik barındıran işler peşindeydim. O yıllarda öğretmenlerim, ailem ve en önemlisi içimdeki yaratıcılık ve merak beni tasarım ve sanat okumaya yönlendirdi. Marmara Üniversitesi Tekstil&Tasarım bölümünden mezun oldum. Ardından sırasıyla; Central Saint Martins Collage, Art Desing, Bloke College Fasion Illustrasion ve Kensington and Chealse Collage Paternal Cutting eğitimlerimi tamamladım.

Mayo-bikini tasarımına Zeki Triko ile başladım. Ardından kısa bir süre Ay-Yıldız markasına tasarım danışmanlığı verdim. Uzun yıllar süren güzel, keyifli geçen kurumsal çalışma hayatımdan sonra kendi markamı kurmaya, hayalimdeki tasarımları kendi markamda yaratmaya karar verdim. Mükemmeliyetçi bir yapım olduğundan işimde oldukça titizimdir. Yaptığım işte tüm detayları bilmek isterim; benim için her detay önemlidir. İyi ki de öyleydi, şimdi geriye dönüp baktığımda her şeyin beni markamı kurmaya hazırladığını görüyorum. Yılların bana verdiği tecrübeyle kısa sürede Minca Swimwear’ı kurdum. Artık kendi hayalimdeki tasarımlarımı, kendi markamla sunmanın mutluluğunu yaşıyorum. İşte Minca Swimwear böyle doğdu.

 Steve Jobs’un dediği gibi… “İleriye bakarak noktaları birleştiremezsiniz; bunu sadece geriye bakarak yapabilirsiniz.”

Tasarım sürecinde ilham kaynaklarınız neler?
Her şeyden ilham alabilirim. Ama doğa, en büyük ilham kaynağım; doğadaki dengeye aşığım. Bunun yanı sıra, izlediğim filmlerden, okuduğum kitaplardan, trendlerden, yapılamamış eksik düşüncelerden, yurtdışı seyahatlerimden, gezdiğim fuarlardan…yani her şeyden ilham alabilirim.

Minca Swimwear 2022 Plaj Koleksiyonu’nda hangi ürünler bulunuyor? Tasarımlarınızdan bahseder misiniz?
Mayo ve bikinilerde siyah ve beyaz geometrik marine tasarımlardan, bohem ve etnik tasarımlara ve neon tonlarına kadar zengin alternetifler yer alıyor.

Minca Swimwear 2022 koleksiyonunda, neon tonların birbiriyle uyumu, püsküller, zarif drapeler, renkli astarlar ve tüm mayo-bikinilerle birlikte kullanılabilecek canlı renklerde kimonolar yer alıyor. Plaj modasının tamamlayıcısı kimonoların, koleksiyonda yer alan tüm parçalarla uyumu ve alternatif kullanımları gibi detaylar düşünülerek tasarlandı.2022 yazının plaj giyim trendlerinde size en çok heyecanlandıran detaylar…
İlk olarak, zaten tasarlarken heyecan duyuyorum. İşini severek yapan şanslı insanlardanım… Neon tonları, tasarımlarımda uygulamayı da kullanmayı da çok severim. Bence yazın enerjisine uyum sağlayan neon renkler, insanı mutlu hissettiriyor. Minca Swimwear 2022 Plaj koleksiyonunda yer alan kimonoların ister uzun, ister önden bağlanarak kullanılabilmesi de sevdiğim detaylar arasında...

Stilimizde alışılmışın dışına çıkıp, özgün ve bohem bir görünüm oluşturmak istiyorsak; asimetrik straplez mayo ve bikiniler çok uygun... Üçgen bikiniler de kesinlikle gardırobumuzun olmazsa olmazı…


Tasarımları, gündüz kombininden geceye taşıyabilir miyiz? 
Artık trendler değişti. Yaz ve kış koleksiyonu ayrımı bile eskisi kadar net bir çizgiye sahip değil. Kışın açık renkleri, askılı tişörtleri, crop üstleri tamamlayıcı parçalarla kullanabiliyoruz.

Bana göre konfor ve uyum çok önemli… Bikini ve mayolar, rahatlıkla şehir stiliyle kombinlenebilir. Beach barda ya da plajda başladığınız güne, Minca Swimwear tasarım mayo ya da bikininizi, belki bir kimono, ince bir bomber ceket veya gömlek ve şortla tamamlayarak geceye devam edebilirsiniz.

2022 Plaj Koleksiyonu’nda favori tasarımınız hangisi? Kombin yapsanız nasıl olurdu?
Çok renkli ve yüksek işçiliği olan Nepal bikinimi, ona çok yakışan Toskana kimonoyla tamamlardım. Kendine güvenenler için Amalfi mayo da güzel bir seçim olur.Minca Swimwear ürünlerine nerelerden ulaşabiliriz?
Minca Swimwear 2022 Plaj Koleksiyonu’na, Nişantaşı Showroom’unun yanı sıra Gizia Gate Nişantaşı, Gizia Gate Yalıkavak ve Gizia Gate The Land of Legends Antalya mağazalarından; Brandroom Emaar, Brandroom Kanyon ve Brandroom Akasya mağazalarından ve web sitemiz  www.minca.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

Showroom adres: Teşvikiye Mahallesi, Prof. Orhan Ersek Sokak No:28 Daire:1 Nişantaşı, İstanbul