YSL BEAUTY KADINA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE EDİYOR

YSL Beauty marka elçileri Dua Lipa ve Zoe Kravitz de yeni insiyatife desteklerini belirttiler...

25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günüydü. Bu güne özel olarak bir küresel bir insiyatif başlatan Yves Saint Laurent Beauty, kadına şiddete karşı mücadeleyi daha da büyütmek istiyor. 2014’te Obama tarafından kurulan It’s On Us vakfı ile bir araya gelen YSL Beauty, ‘Abuse is Not Love’ (Şiddet Sevgi Değil) adlı bir kampanya başlatarak partner ve eş şiddetini araştırma ve eğitim ile önlemeyi hedefliyor. 

“Yakın partner şiddeti kadınların güvenliğini, esenliğini ve bağımsızlığını engelliyor” diyen YSL Beauty Uluslararası Genel Müdürü Stephan Bezy, “Bu nedenle, temel değerlerimiz ve inançlarımızla çelişen bir konu üzerinde çalışmak doğal gelişen bir proje oldu” diye ekledi. YSL Beauty’nin basın açıklamasına göre 600 milyon kadın yakın partner şiddettinin suç bile sayılmadığı ülkelerde yaşıyor. Akademik araştırmalar, eğitim fonları ve YSL çalışanlarına iş yerlerinde şiddeti önlemek amaçlı eğitimler verecek olan YSL Beauty, dünya genelinde bir değişim yaratmayı umuyor. 

2030’a kadar iki milyonun üzerinde insana kadına şiddet konusunda eğitim vermeyi hedefleyen YSL Beauty, aynı zamanda İngiltere’deki Women’s Aid ve Fransa’daki En Avant Toute(s) vakıfları ile birlik oldu. “Bu konudaki veriler açık: Yakın partner şiddeti kadınları (ve erkekleri) hayatlarının her noktasında, buna iş yeri de dahil, etkileyen tehlikeli bir sorun. YSL Beauty’nin çabalarının ihtiyacı olanlara önemli kaynaklar ve farkındalık sağlayacağına inanıyorum,” diyen Dr. Beth Livingston, YSL Beauty ‘Abuse Is Not Love’ insiyatifi için cinsiyet akademisyeni ve araştırmacısı olarak çalışıyor. 


YSL Beauty’nin ünlü marka elçileri de bu programa destek olurken, Dua Lipa, “Bu dikkat çekilmesi gereken bir konu ve harekete geçme zamanı. YSL Beauty ailemi bu önemli girişimde desteklemekten gurur duyuyorum” dedi. YSL Beauty’nin bir diğer marka elçisi olan Zoe Kravitz de, “Abuse Is Not Love, kadınların özgürlüğünü ve eşitliğini destekleyen Yves Saint Laurent'in ruhuna sadık, çok ihtiyaç duyulan bir girişim” diyerek desteğini vurguladı. Bu sene Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, COVID-19 sebebiyle çok daha önemli. Karantina ve sokağa çıkma yasakları, dünya genelinde aile içi şiddette bir artış yarattı ve ne yazık ki aile içi şiddet mağdurlarının çoğu, yardım veya sığınak arayacakları bir yer olmaksızın, istismarcıları ile birlikte karantinada olmak zorunda kaldılar. Peki nasıl yardım edebiliriz? Öncelikle YSL Beauty gibi vakıflar ile işbirliği yapan markalara destek olabilir veya kadına şiddete karşı mücadele eden sivil toplum örgütlerine destek olabilirsiniz.