ZARA ÇEVRE DOSTU OLDU

Zara, çevre dostu ilk koleksiyonuyla karşımızda.

Yıllar önce GreenPeace, büyük moda markalarının ürettiği giysilerdeki kansere neden olan maddeleri ve oranlarını açıklayarak büyük ses getirmişti. O dönemde H&M ve Mango'nun da aralarında olduğu tekstil devlerini, en geç 20 yıla kadar ürünlerini bu zararlı maddelerden arındırmaları için anlaşma yapmaya ikna etmişti. Tabii o zaman Zara, anlaşmayı imzalamamak bir süre direndiği için de şimşekleri üzerine çekmişti. Aynı Zara, çevre duyarlılığı konusunda yeni, büyük bir adım attı. 88 ülkede 2.000 mağazası olan tekstil devi tarihinde ilk kez, çevre dostu bir koleksiyon hazırladı.

Doğal pamuk, geri dönüştürülmüş yün ve ahşap selülozundan elde edilen geri dönüştürülmüş bir kumaş olan Tencel'den üretilen parçaların satışına yurtdışında kısa süre sonra başlanacak. Ancak bu koleksiyondan hiçbir parça henüz Türkiye'ye gelmedi. Yine de dilerseniz, koleksiyonu buradan görmeniz mümkün.

Zara gibi, kolay üretilebilen materyallerden çevreyi düşünmeden üretim ve uygun fiyata satış sistemini benimseyen bir markanın doğayı koruma konusunda böyle bir adım atması, bizi çok sevindirdi. Belli mi olur, belki diğer moda markaları için bu konuda öncü bile olabilir.

Etİketler