Zarif ve Çarpıcı

Atıl Kutoğlu: ''Ülkeme vefa borcum var.''

Dünyaca ünlü Türk tasarımcı Atıl Kutoğlu, Istanbul Fashion Week’te zarif ve çarpıcı çizgisini yansıtan bir defileyle karşımıza çıkıyor. Koleksiyonunda Swarovski taşların kullanıldığı cool gece elbiseleriyle canlı ve pastel renklerin bir arada kullanıldığı seksi kesimleri göreceğimiz tasarımcıyla, IFW’in dünya modasındaki yerini ve stilleriyle modanın şimdiki zamanını belirleyen ‘trendsetter’ları konuştuk.

ELLE: ‘Istanbul Fashion Week’e hazırlanma sürecinden bahseder misiniz?
ATIL KUTOĞLU: Biz her sezonki hazırlık sürecimizden geçiyoruz aslında. Yıllardır New York Fashion Week'te kendi defilemizi yapıyoruz, uluslararası fuarlara katılıyoruz ve çeşitli ülkelerdeki temsilciliklerimize yeni koleksiyonlarımızı ulaştırıyoruz. Bu dönemler hep yoğun ve yeni koleksiyonumuzu yetiştirme dönemleri, ama Istanbul Fashion Week'teki defilemiz daha da güzel olsun istediğim için yoğun bir hazırlık ve heyecan var şu anda. 2011 ilkbahar/yaz koleksiyonumuz hemen hemen tamam, son iki hafta defileyle ilgili detaylar üzerinde çalışıyoruz.

ELLE: IFW sizin için ne ifade ediyor?
A.K.: IFW'in birkaç sezondur gelişimini takip ettim. Hem İTKİB, hem de Bahar'ın başkanı olduğu Moda Tasarımcıları Derneği çok güzel bir işe imza atıyorlar, güzel geliştirdiler Fashion Week'i. Yıllardır koleksiyonlarımı yurtdışında sergilediğim için ülkeme bir vefa borcum olduğunu düşündüm, aslında geçen yıl İstanbul’da açtığım mağazam da bunun içindi. İnsan yaptıklarının en güzelini, en başarılısını kendi ülkesinde yapmak istiyor, hem de İstanbul Moda Haftası’nın güçlenip, dünyaya Türk modasının varlığını göstermesi lazım diye daha bir titizleniyorum, IFW'i önemsiyorum.