Zamana Meydan Okuyan Saat

TAG Heuer, motor sporları mirası ve inovasyon arasında güçlü bir köprü kuran TAG Heuer Carrera Chronograph x Porsche 963’yi tanıtıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 28 Haziran 2024
Zamana Meydan Okuyan Saat

TAG Heuer ve Porsche; zengin bir tarihi, bağımsız, güçlü bir zihniyeti ve işlevsel tasarıma yönelik bir adanmışlığı paylaşıyor. Yaklaşık 70 yıldır, iki markanın yolları pistte ve pist dışında kesişiyor. TAG Heuer ile Porsche arasındaki sağlam ve kalıcı bağ; ortak motor sporları köklerinden, Carrera adlı müşterek değerleriyle geliyor. 

Aslında saatin doğuşuna, dünyanın en tehlikeli yarışlarından biri olarak kabul edilen efsanevi Carrera Panamericana yarışı yol açıyor. 1954'te Carrera Panamericana yarışında birinci mevki zaferini kazanan Porsche, en güçlü motor varyantlarına Carrera adını verme kararı alıyor. Jack Heuer de 1962'de ünlü ABD pisti Sebring'in kenarında yarışçı Rodriguez kardeşlerden müsabakanın son derece bilindik adını duyduktan sonra, 1963 kronografı için Carrera ismini seçiyor. 

Yarış Başlasın 

Porsche'nin mühendislik uzmanlığının zirvesi niteliğindeki Porsche 963, LMP2 kategorisinden türetilen -Le Mans 24 Saat Yarışı’nda yarışmak üzere geliştirilip tasarlanmış ikinci baskı Le Mans Prototipi- Multimatic şasiyi esas alıyor. Porsche 918 Spyder otomobili menşeli, yenilenebilir yakıtlarla çalışabilen gelişmiş bir yanmalı motorun kullanıldığı Porsche 963, dünya çapında pek çok ünlü yarış pistinde zaferlere imza atıyor. 

TAG Heuer Carrera Chronograph x Porsche 963, Porsche 963'ten ilham alan muhteşem bir saat. Arabanın isminden dolayı dünya genelinde sadece 963 adetle sınırlanmış tasarım, hassasiyet ile performansı birleştirerek Porsche’nin yarış mirası ve otoritesine saygı duruşunda bulunuyor ve dayanıklılık yarışlarının heyecanını yakalayan unsurlar içeriyor.

Kadranda 04:00’ı gösteren kırmızı indekslerin konumu yarışın başlangıcına ilişkin geri sayım heyecanı ve adrenalini simgelerken, saatin tasarım dili rekabetin doğasını çağrıştırıyor. Cesaret ve teknik incelik odağında tasarlanmış model, tıpkı Porsche'nin -motor sporlarına özgü minimalist fakat sağlam yapıyı yansıtan- yarış arabası şasisi gibi boru formlarıyla süslü çarpıcı bir iskelet kadrana sahip.

Dövme karbondan yapılmış bezeli, Porsche 963'nin hafif ve yüksek performanslı bileşenlerini sembolize ederek hem estetiği hem de motor sporlarıyla bağlantıyı güçlendiriyor.

Saatin TAG Heuer imzalı yüksek zanaatkarlık eseri TH20-00 mekanizması, kişiselleştirilmiş kırmızı kolon çarkıyla bu dikey kavramalı kronograf mekanizmasının teknik ustalığını vurguluyor. TAG Heuer Carrera Chronograph x Porsche 963'de kronograf mekanizmasının dikey pozisyondaki bağlantısı, arabanın motorun volanıyla transmisyonunu bağlayan sistemlere benzer şekilde, durdurma fonksiyonunun sorunsuz ve "atlamasız" çalışmasını sağlıyor.

Saatin kauçuk kayış biçimi; rekortmen Porsche 917'e kadar Porsche yarış arabalarında sıklıkla görülen NACA tarzı düşük sürtünmeli hava girişlerinden ilham alınarak, dayanıklılık yarışlarındaki derin ortak mirasa bir başka incelik katıyor. Saatin renk seçenekleri de Porsche motor sporlarının ikonik yarış renklerini bir araya getiriyor: beyaz, kırmızı ve siyah. 

 

 

ÖZGÜN PORSCHE ÖGELERİ

 

TAG Heuer, TAG Heuer Carrera Chronograph x Porsche 963 tasarımına Porsche hayranlarını sevindirecek birçok özgün Porsche ögesi entegre ediyor. Bezel karanlıkta bile okunabilirlik sağlayan ışıldayan bir Porsche logosunu gururla taşırken, kayış tasarımı Porsche 963 logosunu sergiliyor. Ayrıca saat, salınan kütlede Porsche'nin ikonik direksiyon simidi motifini ve çelik kasanın yan tarafında otomobil üreticisinden esinlenmiş detayların entegrasyonunu vurgulayan 3 boyutlu bir Porsche logosunu içeriyor.

 

Her TAG Heuer Carrera Chronograph x Porsche 963, bireysel olarak XXX/963 şeklinde numaralandırılıyor ve seyahat çantasıyla zenginleştirilmiş özel bir pakette yer alıyor. Bunun yanı sıra, sınırlı sayıda üretildiğine dair bir ibare de bulunduruyor. TAG Heuer ve Porsche, bir otomobil üreticisi ile saat üreticisinin en özgün ittifaklarından birini örneklendiren partnerliklerini güçlendirmeye devam ederken, TAG Heuer Carrera Chronograph x Porsche 963, Porsche ve TAG Heuer'in paylaştığı dayanıklılık yarışı ruhu ve mükemmellik arayışının mükemmel bir kanıtını ortaya koyuyor.

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.