HER SEZON ONUNLAYIZ: DENİM CEKET İLE STİL ÖNERİLERİ

Mevsim tanımayan jean ceketleri sezon şartlarına uygun hale getiriyoruz!

Belki duymuşsunuzdur ancak size minik bir hikaye anlatmak istiyoruz. Tüm dünyada ‘jean’ veya ‘denim’ olarak bilinen bu süper popüler kumaşın ülkemizde neden ‘kot’ olarak adlandırıldığını hiç düşündünüz mü? Neredeyse 2 asırdır giyilen jean kumaşı aile ağacımızda herkesin ortak olarak giydiği tek stil olabilir! 1870’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan ve maden işçileri tarafından giyilen denim kumaşı daha sonra öğrenciler arasında moda haline geldi. 20. Yüzyılda tüm dünyaya yayılmaya başlayan jean kumaşı Türkiye’ye 1940’lı yıllarda Fransa’da bulunan Muhteşem Kot tarafından geldi. Türkiye’ye döndükten sonra bu kumaşı üretmeye başlayan Muhteşem Kot, piyasada bir ilk olunca dünyanın jean pantolonu bizde ‘kot’ oldu! 


Yine kısacık bir moda tarihi notumuzu bitirdikten sonra konumuza dönebiliriz! İster jean, ister denim, ister kot… Bu kumaşın değişmez ve asla sarsılmaz bir trend olduğu inkar edilemez. Pantolonlarla başlayıp artık her stilde gördüğümüz denim kumaşını ayakkabılarda, çantalarda hatta şapkalarda bile giyiyoruz. Ancak özüne dönecek olursak jean pantolonlar ve jean ceketler herkes tarafından her zaman giyilmeye devam edilecek. Bunu sadece biz değil, iki asırlık bir tarih kanıtlıyor! İlkbaharda ceket alternatifi, yaz aylarının serin akşamlarında bir kurtarıcı, sonbaharda ve kış ise bir ‘layering’ parçası olan denim ceketler gardırobumuzun vazgeçilmezlerinin başında geliyor.

 

Eskiden birkaç renk opsiyonu ile gördüğümüz klasik jean ceketlerimiz artık sınır tanımıyor! Tıpkı deri ceketlerin geçirdiği dönüşüm gibi trençkot, blazer, işlemeler, desenler ve farklı renklerde gördüğümüz denim ceketler, sunduğu sınır tanımayan seçkiler ile her yere ve koşula uyum sağlıyor. Sonbahar 2020’nin trendleri ile de güncellenen kot ceketlerimiz sezonun diğer trend parçaları ile harika bir uyum yaratıyor. Yün detayları ile paltoya ihtiyaç duymadan giyebileceğiniz kot ceketler, işleme detayları ile ise gece şıklığında ‘statement’ yaratmanızı sağlıyor. Modada klasik olarak adlandırdığımız parçalar bir özelliği ise stil veya beğeni tanımadan her gardıropta görülmesi. Her maksimalist veya minimalist kadının gardırobunda, düz kesim jean pantolonlar, beyaz gömlekler ve küçük siyah elbiseler olduğuna eminiz! İşte denim ceketler de tam bu özelliğe sahip, her stile uyum sağlayabilmesi. Belki de bu yüzden kot ceketler asla eskimeyen bir klasik. Stil tercihleriniz ne olursa olsun gardırobunuzdaki parçalara uygun bir kot ceket stili bulacağınıza eminiz! Sonbaharda triko elbiseler, kargo etekler, deri pantolonlar veya eşofmanlar ile eşleştirebileceğiniz kot ceketler, ‘casual’ ve ‘formal’ arasındaki ince çizgiyi yaratabiliyor. Gösterişli ve gece stiline aitmiş gibi görünen stilleri günlük şıklığa, çok sade veya ‘casual’ görünen stilleri ise gece şıklığına uyarlayabilme gibi bir yeteneğe sahip olan yeni sezon denim ceketleri sezonun joker parçalarından biri olarak görebilirsiniz!Fotogaleride sizin için hazırladığımız kot ceket stillerini inceleyebilirsiniz…