VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ

Nostaljik ve retro kıyafetlerin 20 adresi…

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 24 Mart 2020
VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ Imparfaite Paris

Sürdürülebilirlik modanın günümüzdeki en önemli konularından biri. Çevre dostu kumaşlar, etik çalışma standartları ve eşitliğin yanı sıra vintage veya ikinci el seçimlere yönelmeniz kıyafetlerin ömrünü uzatıyor. Modanın karbon ayak izine katkıda bulunmadan ve bireysel karbon izinizi küçültmenin yolu ikinci el veya vintage alışverişe yönelmek. Normal mağazaların yanı sıra vintage butikleri gezmenin tadı başka! Sosyal izolasyonda olduğumuz sürede keyifli butik gezintilerimizi gerçekleştiremiyor olabiliriz… Ancak bu internet alışverişini önlemiyor! Hem Türkiye’de hem de dünyada birçok vintage butiğin internet sitesi üzerinden alışverişe devam edebilirsiniz. 

Yetmişlerin, seksenlerin veya doksanların trendlerini döneme ait parçalar ile denerken, kıyafetlerin hikayelerinden yararlanabileceğiniz butiklere göz atma zamanı! Fotogaleride naftalin kokulu tasarımların yer aldığı online vintage mağazaları inceleyebilirsiniz…

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 0
1

RETOLD

Minimalist tarzlar ile dikkat çeken Retold, 2018 yılında kuruldu. Modern estetikleri seven ve sürdürülebilir alışveriş yapmak isteyen kadınlar için ideal olan Retold, kurucusu Clare Lewis’in seçimlerini sunuyor. Ofis stilinden gece stiline kadar birçok opsiyon sunan Retold, vintage ve ikinci el kıyafetlerin herkes tarafından erişebilmesini amaçlıyor. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 1
2

SENTETİK SEZAR

Seksenli ve doksanlı yılların desenleri ile gözümüzden kaçmayan Sentetik Sezar, Kadıköy mağazasının renkli opsiyonlarını internet üzerinden de sunuyor. Özellikle renkli spor ceketleri ile beğeni toplayan Sentetik Sezar’da işlemeli ve farklı detaylı retro parçalar bulmanız mümkün. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 2
3

BONSERGENT STUDIO

Vintage parçaların yanı sıra sürdürülebilir ve kaliteli kumaşlardan üretilen bir koleksiyon sunmaya hazırlanan Bonsergent Studio, kurucusu Ben’in farklı şehirlerde yaşaması sonucunda kuruldu. Stilist olarak çalışan Ben, sevdiği şetleri bir araya getirerek hoş bir koleksiyon hazırlıyor. Vintage parçaları renklere, silüetlere ve materyallere göre seçen Bonsergent Studio, en iyi kaliteyi sunmayı hedefliyor. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 3
4

BÜYÜKANNEMİN SANDIĞI

Sürdürülebilir modayı ön planda tutan Büyükannemin Sandığı, modanın döngüsüne inanıyor. İkinci el kıyafetlerin popülaritesi ile bireysel karbon izimizi azaltmamızı isteyen Büyükannemin Sandığı mağazasında birçok retro parça bulmanız mümkün. Hem kadın hem de erkek ürünleri sunan online mağazada, Büyükannemin Sandığı tarafından tasarlanan vintage ilhamlı parçalar da görebilirsiniz. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 4
5

IMPARFAITE

Fransa genelinde 350 ikinci el mağazası ile çalışan Imparfaite, sınırsız vintage ve ikinci el koleksiyonlarını internet sitesine taşıyor. Her ay farklı bir influencer ile bir araya gelen Imparfaite, mağazalarına yeni gelen parçaları bu influencer ile gösteriyor. Kumaş, kalite ve bedene göre filtre yapabileceğiniz Imparfaite sitesine her gün yeni ürünler geldiği için bu filtrelere ihtiyacınız olabilir!

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 5
6

KÜF VINTAGE

2014’te eski bir Rum evinde İzmir’in tek vintage mağazası olarak açılan Küf Vintage, özgün ve sıra dışı seçimler sunuyor. Özellikle takıları ve aksesuarları ile dikkat çeken Küf Vintage’ın rengarenk broşlarına göz atın deriz. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 6
7

SECOND STORIES

15 seneden fazla moda sektöründe çalışan Nicci Fletcher, kendi alışveriş seçimlerini göz önünde bulundurarak bir vintage mağazası açmaya karar verdi. Gardırobundaki en sevdiği parçaların vintage olduğunu gören Fletcher, her kıyafetin ikinci bir hayatı olması gerektiğini savunuyor. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 7
8

VINTEMOD

2013 yılında üniversite harçlığını çıkarmak için ikinci el kıyafetlerini satışa çıkarmaya başlayan Elif Karacan Ay, ilk olarak Facebook’ta satış yaptı. Daha sonra artan ilgi ile 2016 yılında hem Instagram hem de internette bir alışveriş sitesi oluşturan Ay, 70’ler, 80’ler ve 90’lardan kıyafet seçkileri sunuyor. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 8
9

TIMELESS VIXEN

Lauren Lepire tarafından 20 sene önce kurulan Timeless Vixen, eBay mağazasından Beverly Drive’da bir mağazaya dönüştü. ‘Once Upon A Time in Hollywood’ filminde Margot Robbie’nin giydiği kıyafetlerin bazıları da Timeless Vixen’dan alınmış! 1930’lardan günümüze kadar birçok farklı tasarım sunan Timeless Vixen’da tasarımcı veya döneme göre filtreleyerek alışveriş yapabiliyorsunuz. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 9
10

MADAM MARE

2013’te açılan Madam Mare, Taksim ve Galata mağazaları dışında internetten de satış yapıyor. Ofis stilinden günlük stile kadar birçok farklı tarz sunan Madam Mare’de kostüm tadında parçalar da var!

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 10
11

A CURATED LIFE

Sürdürülebilir bir gardırop için tüm ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz A Curated Life mağazası, Londra Moda Haftasının eski Kreatif ve Pazarlama Direktörü Gwynnie Burrows’un seçkilerinden oluşuyor. Günlük hayatta kullanılabilecek ve aynı zamanda uzun ömürlü vintage kıyafetler sunan Burrows ile çevre dostu bir kapsül koleksiyona hazır olun. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 11
12

MOD VINTAGE

Kadıköy’de mağazası olan Mod Vintage, hem Instagram hem de internet sitesinden satışlarını sürdürüyor. 90’lar hiphop ruhunu seçimlerinde yansıtan Mod Vintage parçaları arasında rengarenk oversized bomber ceketlerden grafik tişörtlere kadar birçok seçenek var. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 12
13

DEVORE VINTAGE

Hayalini kurduğunuz birçok vintage parçayı Devore Vintage seçimleri arasında bulabilirsiniz. Kaliteli ve iyi durumda tasarımlar sunan Devore Vintage, Hannah Conzelman Joseph’in kendi zevklerinden oluşuyor. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 13
14

THRIFTED

Kıyafetlerin ömrünü uzatmayı hedefleyen Thrifted mağazası, her parçanın üç veya daha fazla insan tarafından kullanılabileceğine inanıyor. Kıyafetlerin hikayelerine önem veren Thrifted’da tasarımcı ürünlerden koleksiyonluk parçalara kadar birçok ürün görebilirsiniz. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 14
15

BEYOND RETRO

Başka hiçbir yerde bulamayacağınız vintage parçaları özel olarak seçen Beyond Retro, günümüzün trendlerinden yararlanarak bizi geçmiş tasarımlar ile buluşturuyor. Oldukça katı ve zor bir seçim sürecinden mağazaya taşınan Beyond Retro vintage parçaları aynı zamanda yeni tasarımlar için geri dönüştürülüyor. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 15
16

ROKIT

Vintage tasarımcı parçaların yanı sıra hazine değerinde retro parçalar sunan Rokit, kuruluşundan itibaren 1 milyon tonun üzerinde kıyafet ve aksesuarın geri dönüşümünde katkıda bulunduğunu belirtiyor. Londra esaslı Rokit, 1986’da Amerikan kovboy denimleri satarak başladıktan sonra günümüzde birçok mağazaya sahip. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 16
17

SEASONS & STORIES

Seasons & Stories, Chanel, Yves Saint Laurent, Schiaparelli, Christian Lacroix, Celine, Miriam Haskell, Lanvin, Nina Ricci gibi markaların koleksiyonlarından eşsiz örnekler sunuyor. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 17
18

ŞEYHANE VINTAGE

2014 yılında sosyal medya üzerinden kurulan ŞeyHane, 2016’da Eskişehir’de bir mağaza açtı. Yurtiçinden başlayarak dünyanın birçok farklı bölgesinden ürün toplayan ŞeyHAne, vintage kültürüne artan ilgi ile beraber koleksiyonunu genişletti. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 18
19

GRUS GRUS VINTAGE

2018’de Dora Foldes tarafından Berlin’de açılan Grus Grus Vintage, toprak tonlu seçkileri ile dikkat çekiyor. Özellikle bu sezon sokak modasına hükmeden bejlerin, kahvelerin ve toprak tonların öne çıktığı Grus Grus parçalarının dünyayı daha iyi bir yer yapacağı vurgulanıyor. İkinci el kıyafet alışverişinin çevre dostu bir alışkanlık olduğunun altını çizen Grus Grus’un koleksiyonuna göz atmalısınız. 

VINTAGE ALIŞVERİŞİN ONLINE ADRESLERİ / 19
20

DIRTY DISCO

Manchester esaslı Dirty Disco, uygun bütçeli ve eğlenceli bir vintage alışveriş deneyimi sunuyor. Vintage deneyiminin her adımında sürdürülebilirliğe dikkat eden Dirty Disco, kıyafetlerin yıkamasından kargolanmasına kadar her aşamanın çevre dostu olmasına önem veriyor. 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.