TEK OMUZ TRENDİ

Tek taraflı aşk hiç bu kadar cezbedici olmamıştı. Sezonun yıldızı, tek omuzlu tasarımlar bu yaz sahip olmanız gereken en önemli parça!

2000’lerin başında, yazın neredeyse her akşam giymek istediğim, marin detaylı tek kolu olmayan bir bluzum vardı, sezonda gördüğümüz tek omuz bluzlardan.

Gövde kısmı kırmızı çizgili, tek kolu lacivert renkli.

O zaman 16 yaşında, Burgazada’nın “çılgın” gece hayatının içinde giymekten bıkmadığım tek parça oydu. İlk gençlik yıllarımda hem kendimi keşfediyordum hem de gerçek anlamda modayı. O zaman ilk defa bir kıyafetin insanı gerçekten iyi ve güçlü hissettirebileceğini anladım. Tek omuzlu kıyafetler öyle bir güce sahip ki bir kadının en çekici, gizli silahı olan omuzlarını ön plana çıkarıyor. Diğer dekoltelere kıyasla hareketlerinizi kısıtlamıyor. Sportif görünürken aynı zamanda Grace Kelly-vari zarafet kraliçesi, Debbie Harry gibi rockstar olmanızı sağlıyor. Üstelik yeryüzündeki hiçbir kadın omzundan kilo almayacağına göre, kilo-yaş gibi yüzeysel genellemelerle sınırlandırmak da bu trende hiç uygun değil. Şimdi sakince karın kası çalışmayı bir süreliğine rafa kaldırın ve omuzlarınızı daha da vurgulamak için minik ağırlıklar kaldırmaya başlayın. “AYNI ANDA HEM ÜŞÜYÜP HEM DE ISINDIĞINIZDA NE GİYERSİNİZ?”Şu konuda anlaşalım, tek omuz trendi, hiç omuz trendine (off shoulder) bir alternatif değil, kendi başına güçlü bir olay. “Aynı anda hem üşüyüp hem de ısındığınızda ne giyersiniz?” sorusuna yanıt arayan YSL, Off-White, Rosie Assoulin, Rochas, Philosophy gibi modaevlerinin önermesi. Üstelik yeni değiller, bir zaman makinesine binecek olsak tek omuzların, moda dünyasında 1920’lerden beri güçlü bir parça olduğunu görürüz. Bu parçanın en güzel yanıysa doğru styling’le tam bir Bianca Jagger olabilmeniz. Tek omuzlu tulumunuzun üzerinize kaftanınızı giyinin, bir Fransız filminden çıkmışçasına dumanlı göz makyajınızı yapın... İşte size harika formül! Bu yazıyı yazdıktan sonra gardırobumun en ücra köşelerinde o marin bluzu arıyorum. İlk gençlik yıllarımı yaşamak için değil, uzun zamandır hiçbir parçanın hissettirmediği o özgür, konforlu, feminen duyguyu tatmak için. Çünkü kıyafetler sadece kıyafet değildir, duygularınızı harekete geçiren tasarımlardır, değil mi ?
YAZI : SERLİ GAZER BOYACIELLE Haziran sayısından alınmıştır.  .