70’LERDEN GÜNÜMÜZE TAŞINAN TRENDLER

Yaşasın çiçek çocuklar!

Bu sene, 1969’da New York’ta gerçekleşen ikonik Woodstock müzik festivalinin 50. yıldönümü! Bu neden önemli? Çünkü yetmişlerin stili geri döndü ve bu festival de dönemin modasını en güzel yansıtan etkinliklerden biriydi! ‘Hippie’ kültürünün doğduğu, diskonun yükseldiği yetmişli yıllar, belki de 20. yüzyılın en ikonik moda trendlerini yarattı. Batik desenler, ispanyol paça, çiçek desenleri, fitilli kadifeler, püsküller… Daha sayalım mı? Muhtemelen aklınıza gelen çoğu eğlenceli ve hareketli stil, yetmişli yıllara ait! Janis Joplin gibi ikonik müzisyenlerin sükse yaptığı yetmişli yıllarda aynı zamanda Saturday Night Fever gibi filmler de yer aldı… Şimdi ise bu ikonlar (yeniden) gardıroplarımızın ilham kaynağı oluyor!

“Ah keşke yetmişli yıllarda yaşasaydım,” diyorsanız yalnız değilsiniz! Biz de Farah Fawcett saçları ile gezerken, Diana Ross şarkıları söylemek isterdik… Ama çok da üzülmeyin! Çünkü 20. yüzyılın en etkileyici döneminin stilleri 2019’a hükmediyor. Hayalinizi kurduğunuz o ‘çiçek çocuklardan’ biri olarak ‘hippie’ kültürünü yaşatabilirsiniz. Veya ‘groovy’ stilini benimseyip (günümüzde diskolardan eser kalmasa da) 7/24 diskolardan çıkmayan o ‘çılgın’ kız olabilirsiniz. 

Sosyal olarak bir çok değişimin yaşandığı yetmişli yıllarda, moda da bu değişimin en önemli oyuncularından biri oldu. Stilin baştan yaratıldığı 70’lere geri dönemesek de en ikonik parçaları günlük hayatımızda kullanabiliriz! Siz de retro tarzların hayranıysanız bu sezonun parçalarını çok seveceksiniz. Fotogaleride yetmişlerden günümüze taşınan trendleri görebilirsiniz…