SEZONUN 8 JEAN PANTOLON TRENDİ

Endişelenmeyin skinny jean geri dönmedi!

Jean pantolonları hiç tereddüt etmeden modanın en kalıcı trendi ilan edebiliriz! Her yaşta, her yerde ve her zaman giyilen jean pantolonlar nesiller boyu bir stil sunuyor. Çocukluğunuzdaki çiçek yamalı jeanlerden, gençliğinizdeki ilk Levi’s 501 jean pantolona kadar jean pantolonlar belki de hayatımızın en önemli noktalarında üzerimizde olan parça olabilir! Yırtılsa veya yıpransa da gardırobunuzdan atamadığımız o eski jean… Daha zayıfken giydiğimiz ve belki bir gün içine girerim diye dolabımızda tuttuğumuz o umut dolu jean veya annemizin veya ablamızın gardırobundan ‘ödünç’ aldığımız o süper havalı jean… İster minimalist olun, ister maksimalist, ister süslü ister sade! Jean pantolonlar herkesin, ama gerçekten herkesin, gardırobundaki favori parça! Ne kadar farklı olursanız olun sizin, anneninizin hatta belki anneanneninizin gardırobunun ortak noktası bir jean pantolon olabilir. İşte tam da bu yüzden jean trendlerine karşı ekstra detaylı ve duygusal yaklaşıyoruz!

Mariah Carey, Paris Hilton ve Nicole Richie, Carmen Electra, 2001 (Getty Images)

Bazen bir kabusa dönüşen bazen ise asla çıkarmak istemediğiniz bir stil haline gelen jean trendleri son yıllarda en büyük evrimlerini geçirmiş olabilir. 80’li yılların asit yıkama jean'leri, doksanlı yıllarda düşük bel ve aşırı bol, 2000’li yılların başlarında ‘korkunç’ ekstra düşük bel jean'leri ve daha sonra ise 2008'de tayt gibi dar skinny jean pantolonları gördük. Her türlü modanın ‘hatasız’ parçası olan jean pantolonları nereye götürürseniz götürün göze batmanız imkansız. Evet gerçekten her yere! Kırmızı halıda, galalarda hatta düğünlerde bile jean pantolonlar görmeye başladık!

Taylor Swift, Heidi Klum, Jessica Szohr, 2008 (Getty Images)

Hem nostaljik trendlerden etkilenen hem çevreye duyarlılığı ile değişen hem de rahatlığın ön plana çıkması ile yeniden yapılandıran jean'ler muhtemelen en rahat ve şık silüetlerine kavuştu. Moda kuralları bir yana artık giydiğiniz şeyin size iyi hissettirmesi çok daha önemli hale geldi. Kuralsız kurallar olarak adlandırabileceğimiz yeni moda döneminde rahat ve özgür stiller ile jean modelleri de çok daha ‘relax’ ve hacimli formlara dönüşüyor.

(Getty Images)

Evet… Uzun bir süre skinny jean'leri çok sevdik. Hatta ‘jegging’ trendi ile jean gibi görünen ama denim kumaşından olmayan pantolonları bile giydik. Ama artık zaman değişim zamanı. Bir kere ‘boyfriend’ veya ‘mom’ jean modellerini giydikten sonra yeniden bacaklarınızı sımsıkı yapışık jean'lere sokmak artık mümkün değil gibi görünüyor. Jean modelleri tam denim kumaşından tamamen uzaklaşıyordu ki son yılların bol kesimleri ve düz kesim jean'leri, denim kumaşının imdadına yetişti. Aynı zamanda sürdürülebilir moda akımı ile ‘jegging’ veya elasten kumaşların geri dönüştürülemeyeceği ve çevreye zararlı olduğu fark edildi. Ve böylece jean'lerimiz köklerine geri dönme özgürlüğünü yakaladı!

(Getty Images)

Skinny modellerin öncesindeki döneme geri dönen jean pantolonlar, katı, stressiz ve daha ‘statement’ silüetlere geçiş yaptı. Bu konuda nostaljik sokak modası trendlerine büyük bir pay vermeliyiz. Instagram döneminin başlamasıyla defilelerden belki de daha çok sosyal medyada paylaşılan sokak stilleri insanların alışveriş alışkanlıklarını şekillendirmeye başladı. Kişisel stilimizde daha deneysel ve özgür olduğumuz bu dönemde jean tercihlerimiz de tam olarak bunu yansıtıyor: Özgürlük! 

Fotogaleride yeni nesil ‘özgür’ jean trendlerini görebilirsiniz…