HER ŞEY TOZ PEMBE!

Saflığın ve masumiyetin rengi, kırmızının tahtinı sallıyor

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 13 Şubat 2014
HER ŞEY TOZ PEMBE!
<#text>Saflığın ve masumiyetin rengi pembe, bugün moda dünyasını sallarken; tutku ve erotizm yüklü tonlarıyla da baştan çıkarıyor. Sizin bu rengi giymeye cesaretiniz var mı?


<#text>


<#text> Paris Moda Haftası'nda 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonunu görücüye çıkaran Chanel'in, pembenin her tonuna bürünen tüvitleri, bize çocukluğumuzun bayram şekerlerini anımsatıyordu adeta. Yaz modasından önce 2014 kış koleksiyonlarına göz attığımızda da pembe manto, sezonun yıldızıydı. Carven, Celine, Topshop, Mulberry ve Sonia Rykiel'in 2014 kış koleksiyonlarında dikkat çeken uçuk pembe mantoları, kışın soğuk ve bir o kadar da hüzünlü atmosferini dağıtmaya yetiyor. Miu Miu'nun pembe çantaları, Olympia Le-Tan'ın kitap şeklindeki pembe clutch'ları, Oscar de la Renta'nın bahar çiçekleri ve pembelerin hakim olduğu 2014 Resort koleksiyonu, Paul Smith'in pembe erkek ceketleri, pembe egemenliğinin devam edeceğini haber veriyor bize.~Çocukluğun, masumiyetin, Barbie bebeklerle özdeşleşen masalsı bir dünyanın yanı sıra; yapaylığın, Barbara Cartland'ın boş ve hoş romanlarının, “soap opera” dediğimiz dizilerin rengi olan ve çağrıştırdıklarından dolayı önemsiz bulunan pembe, büyük bir güçle geri dönerken modada, mimaride, sanatta ve toplumsal hayatta en çok tercih edilen renklerin başını çekiyor. Geçtiğimiz yaz New York'taki Metropolitan Müzesi'nde açılan ve punk kültürünün modaya etkisini konu alan “Punk: Chaos to Couture” sergisinin pembe renkli afişiyle bu rengin, çocukluk ve oyun çağrışımlarını aştığını, modada nasıl dominantlaştığını ve verdiği yeni sosyal mesajların da farkına vardık. Moda danışmanı Jean-Jacques Picart'ın “Bu sıkıntılı dönemde bir parça çikolata gibi mutluluk ve enerji veren bir renk” olarak tanımladığı pembe, kırmızının tahtını sallamaya hazır! Mı?~ 60'LI YILLARI ÇAĞIRIYOR


<#text> Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nde dilbilimci olan, renk uzmanı Annie Mollard-Desfour, bu pembe egemenliğini 60'lara duyulan özlemle açıklıyor: “Bugün içinde bulunduğumuz zor yılları, ekonomik krizi ve yaşadığımız sıkıntıları; 60'lara duyduğumuz nostaljiyle ve o yılların daha tasasız günlerini hatırlayarak unutmaya çalışıyoruz. Pembeye yeni takıntımız, geçmişe özlemi dile getirirken; 60'lar modasının günümüz trendlerine egemen hale gelmesi de tesadüf olmasa gerek.~ ŞEHVETİN RENGİ: PEMBE


<#text> Pembe her ne kadar saflığın, masumiyetin, romantizmin ve aşkın rengi olarak kabul görse de; aynı zamanda cinselliğin, şehvet ve tutkunun da adresi. Playboy'un seksi pembe tavşanı, Fransızca'da 900'lü hatlara ve seks konuşmalarına gönderme yapan pembe telefon (telephone rose), son zamanlarda çok rağbet gören koyu pembe iç çamaşırları; bu rengin cinsellikle de yakından ilintili olduğunu açığa çıkarıyor. PEMBE KANSERLE SAVAŞIYOR! Herkese ait olan, farklı anlamlar içeren pembe, bugün meme kanserine karşı yürütülen projelerin de bayrağı. Özellikle kanserle savaşta verdiği sosyal mesajla mücadele rengine dönüşen bu renk, çok ciddi bir sağlık sorununa dikkat çekiyor, farkındalık yaratıyor.~ PEMBE, KIRMIZININ TAHTINA GÖZ KOYDU!


<#text> Pembe, şimdi her yerde! Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi, olumlu duygular uyandırma gücü dışında; modanın vazgeçilmez rengi. kırmızının yerini almaya başlayan pembe; ojeden ruja, göz farından saç tonlarına ünlü moda markalarının da favorisi. Pembe, sadece kadının değil; İstanbul Fashion Week'te tasarımcıların 2014 yazı erkek modası için hazırladıkları bol pembeli, fuşyalı koleksiyonların doğruladığı gibi, erkeğin de rengi. Ünlü İtalyan tasarımcı Elsa Schiaparelli'nin şok edici pembesi (rose shoking) bugün hala farklı tonlarıyla kışkırtmaya, modaya yön vermeye, heyecanlandırmaya, umut ve hayal dağıtmaya devam ediyor.


<#text>


<#text> Selin MİLOŞYAN, Fotoğraflar: Joshua JORDAN, David VASILJEVIC

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.