İNCİ İSTİLASI

İnciler modanın düşsel alanına ve genç kuşağın dünyasına en sürprizi halleriyle karşımıza çıkarak haklarındaki algıları yıkıyor.

ELLE Türkiye ELLE TÜRKİYE 18 Ekim 2022
İNCİ İSTİLASI

Deniz ve okyanusların değerli taşları inciler bu sezon podyumları ve sokağı işgal etti. Elbiselerden sarkan, saç aksesuarlarını süsleyen, kemer niyetine kullanılan, göz makyajında gözyaşına öykünen dünyanın en eski mücevherleri yepyeni seçeneklerle sınırları zorluyor, estetik ve sofistike görünümler sunuyor.Givenchy’nin, ucundan irili ufaklı incilerin sarktığı el- biseleri 1920’lerin Muhteşem Gatsby yıllarını hatırlatırken ilhamını denizden alan bir marka olan ve okyanusların temizliği için çalışan Bottler’in tamamen mavi incilerden oluşan bir başlık tasarlaması oldukça anlamlı.


BLUMARINE

Balmain ve Blumarine’de inciler, şatafatlı tasarımlar yaratıyor. İsviçreli modacı Kevin Germanier’nin rengarenk incilerden oluşan başlığıysa, bu değerli taşların görmeye alışık olduğumuz klasik kullanımına meydan okuyor.

Simone Rocha’nın, yarı romantik yarı burjuva bir stilin temsilcisi olarak öne çıkan çeşitli formlardaki inci çantaları, elbiseler üzerine işlenmiş ve taçlarda dikkat çeken incilerin pabucunu dama atacak nitelikte; defilenin ve sezonun en gözde aksesuarı olarak ismini moda sayfalarına yazacağına şüphe yok. İnci deyince Gabrielle Chanel’in boynundan eksik etmediği inci kolyeleri hatırlamamak olmaz ama marka o dönemin klasik çizgisinden ayrışıp kemere dönüşen incilerle, bu doğal taşlara modern bir yorum getirmeyi başarıyor.

Sürdürülebilir moda konusunda dikkat çekici çalışmalar yapan Fransız tasarımcı Kevin Germanier ise kullanılmış kıyafetlere işlediği kristal, tül, payet ve rengarenk incilerle oldukça albenili bir parça elde etmiş. İnciler rengarenk bilyeleri andırırken klasik duruşundan uzaklaşıp genç, egzantrik ve pop bir yorumla karşımıza çıkıyor.


DUA LIPA

Geçmişte “burjuva”, “elitist” “yaşlı” ve “klasik” sıfatlarıyla sadece belli bir sınıfa hitap eden inciler bugün sadece mücevherle sınırlı kal- madan, aksesuardan kıyafete farklı parçalarda yaşam alanı bularak, yaş- sız ve cinsiyetsiz olarak daha eğlenceli bir moda yolculuğu sürdürüyor. Tarihi çok eskiye dayanan inci, güzelliği ve az bulunur özelliğiyle uzun yıllar zenginlik ve statü sembolü olarak görüldü. Milattan önce 2300 yılında Çin krallığına hediye olarak verilen incilerin Jules Cesar döneminde sadece yönetici sınıf tarafından kullanılmasına izin verildi.

1893 yılında Kokicho Mikimoto’nun inciyi doğal ortamı dışında da üretmeye başlamasıyla daha geniş kitlelerin radarına giren bu değerli taş yine de Gabrielle Chanel’in sofistike stilinde, Audrey Hepburn’un Tiffany’de Kahvaltı’da siyah elbisesini, eldivenlerini ve güneş gözlüğünü tamamlayan bir mücevher olarak “elit” sıfatının arkasında durdu. Sex and City’de Frances Sternhagen’in canlandırdığı Bunny MacDougal karakterinin Chanel etekleriyle tamamladığı inci kolyeleri de, yine incilerin sınıfsal aidiyetini doğruluyordu.İnciler kıyafetten çantaya göz makyajından mücevhere, modanın farklı alanlarını istila etmiş.Bu arada incilerin altın renkli tasarımlara çok yakıştığını hatırlatalım.

İnciler kıyafetten çantaya göz makyajından mücevhere, modanın farklı alanlarını istila etmiş. Bu arada incilerin altın renkli tasarımlara çok yakıştığını hatırlatalım.

Bunları biliyor musunuz?

• Yaşayan bir organizma, istiridye ya da yumuşakça içinde büyüyen tek değerli taş olan incinin üretimi, son yıllarda deniz ve okyanusların kirlenmesi, sulardaki biyo-çeşitliliğin azalmasıyla birlikte risk altına girdi.

• Çiftliklerde yetiştirilen kültür incilerinin güzelliği de çiftliklerin bulunduğu suların temizliğine bağlı. Bu bölgelerde balık avcılığı yasaklanarak incilerin üretimini kolaylaştıracak yumuşakçaların daha sağlıklı yaşamalarına olanak sağlanıyor. Ayrıca istihdam yaratan çiftliklerde çalışan halk avcılık yapmak zorunda kalmıyor.

• Gerçek inciler ilk dokunuşta çok soğuk olup sonradan bedenin ısısına adapte olur. Sahte olanlarsa bulundukları yerin ısısıyla hemen kaynaşır, fazla mükemmel bir renk ve dokuya sahip olur. Doğanın mükemmel kusurlara imza attığını unutmayın.

• İnciler parfüm ve kreme hassas oldukları için onları bu ürünlerle birlikte kullanmamaya özen gösterin. Çıkardıktan sonra incileri kuru bir bezle temizleyip saten ya da kadife bir kumaşın içinde saklayabilirsiniz.


Gigi Hadid

Alber Elbaz, Sonbahar/Kış 2013 defilesinde imitasyon incileri kumaş parçaları ve zincirlerle birlikte tasarlayıp podyuma çıkararak onların demokratikleşmesine büyük katkı sağladı. Tatlı sularda üretilen “kusurlu” barok incilerin yaygınlaşması, daha ulaşılabilir fiyatlarda satılması ve biju tarzının da gelişmesiyle her yaştan insanın kullanmaya başladığı inciler büyük ölçüde o “burjuva” tavrından sıyrıldı.

Bella Hadid’in crop top’u ve baggy pantolonuyla birlikte taktığı ya da Dua Lipa’nın 90’ların rap stiliyle harmanladığı inciler bugün eğlenceli ve spor bir tarzın da tamamlayıcı aksesuarına dönüştü.

Farklı boyutlardaki, barok incisi ve tatlı su incisi, mücevheri andıran çantalar, sadece Simone Rocha’nın değil, yaz sezonununda en gözde aksesuarlarından olmaya aday.

Sadece kadınların dünyasında tanımlanan, dişi zarafetle özdeşleştirilen ve bu anlamda cinsiyetçi bir konuma sahip olan incilerin artık erkekler tarafından benimsenmesi, yakın zamanda başlayan demokratikleşmeye ivme kazandırdı.Pharell Williams, Billy Porter, Harry Styles ve A$AP Rocky gibi isimler tişörtleri, sweatshirt’leri, polo gömlekleriyle taktıkları incileri “burjuva” ve “anneanne” kimliklerinden ayrıştırırken onlara cinsiyetsiz ve genç bir hava bahşettiler.


Balmain

Bugün çoğul ve çok kimlikli moda sahnesinde inciler klasik bir zarafetin ve saflık temsilciliğinin yanı sıra daha renkli ve aykırı formlarıyla, kıyafetten aksesuara dokundukları her görünümü değiştirip ona sanatsal ve kesinlikle zamansız bir ruh katmayı başarıyor.
Yazı: Selin Miloşyan

Fotoğraflar: Getty Images Türkı̇ye, Shutterstock,Imaxtree.com

ELLE Türkiye Mayıs 2022 sayısından alınmıştır. 
ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.