Kişisel İfade

Geçmişi ve geleceği bir araya getiren külotlu çoraplar bu sezon başrolde!

Buse Saray BUSE SARAY 24 Ekim 2023
Kişisel İfade

Moda dünyası sürekli bir dönüşüm içinde ve bazen (çoğunlukla) geçmişten ilham alarak yeni bir soluk getiriyor. 2023 yılında ise modanın ilhamını geçmişten aldığı en çarpıcı trendlerden biri, zarif ve asil bir dokunuşla geri dönüyor: külotlu çoraplar! Bu yılın moda sahnesinde, külotlu çoraplar eski moda anlayışını yıkıp, modern bir dokunuşla gardırobun vazgeçilmez bir parçası haline geliyor.Sokak modasının ve podyumların en çok göze çarpan trendine dönüşen külotlu çorap trendi, geçmişi ve geleceği bir araya getiriyor. Zarif, şık ve kişisel ifadenin bir parçası olarak kullanılabilen bu detayla, büyük bir fark yaratabilir ve bu yılın trendini stilinizle birleştirebilirsiniz.

Çoraplar, 12. yüzyıla kadar uzanan tarih boyunca Avrupa'nın soyluları arasında bir statü simgesiydi. Yüzyıllar sonra, etek boyu yükselmeye başladığında, çoraplar enerjik bir şekilde sahneye girdi. Ve DuPont'un 1940'ların başlarında naylon çorapları devrim niteliğinde tanıtmasının ardından, çorapların mucizesi daha da erişilebilir hale geldi. 60 milyon çift naylon çorap satıldı. 1959'da Allen E. Gant, iç çamaşırlarını ve çorapları bir araya getirme çılgınca fikrine sahipti. Buna pantolonlu çorap adını verdi ve şimdi 2023'te dünyanın sunabileceği çorapların karışımının bir rönesansında bulunuyoruz.

Çoraplar, modanın evriminde temel bir rol oynamıştır. Derin bir pragmatik amaca sahiptirler, ancak aynı zamanda yaratıcı ifadenin önemli bir parçasıdır. Ve evet, podyumlarda çıplak bacakların büyük bir tema haline geldiği dönemlerden sonra, şimdi çoraplar yeniden dikkat çekiyor.

Gerçek şu ki, çorap gibi parçalar nadiren manşetlere taşınır. Elbette, çorap ya da tayt trendleri her sonbahar/kış döneminde yükselir, ancak nadiren aksesuar dostları olan çizmeler, mücevherler ve çantalar kadar dikkat çekerler. Bununla birlikte, bu sezon bu durum değişmeye başlıyor. Çünkü Miu Miu, Gucci ve Tory Burch gibi tasarımcılar, bu detayı koleksiyonlarının merkezine yerleştirerek, farklı yollarla stilize ettiler.


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.