EKOSELİ ETEKLER OKULDAN KAÇTI!

Lise koridorlarını anımsatan bir trend!

Moda bizi çoğu zaman yaşamadığımız dönemlere götürüyor. Vintage yolculuklar ile bazen kendimizi 60’lı yıllarda geçen bir film sahnesinde bazen ise 70’li yıllardaki ‘çiçek çocuk’ festivallerinde buluyoruz. Büyükannelerimizin veya annelerimizin gençlik yıllarına sadece fotoğraflar üzerinden değil kıyafetler ile seyahat ederken şimdi ise yaşadığınız ve çok da iyi bildiğiniz bir döneme gidiyoruz: Okul yılları! Sonbahar 2020 defilelerindeki en belirgin temalardan biri olan ‘preppy’ yani kolejli stili hepimizi unutamadığımız lise koridorlarına taşıyor. 

Adeta bir lise yıllığı gibi görünen yeni sezon podyumlarında uzun bir süredir uğramadığınız okul üniforma esintili ekoseli etekler gördük. Özellikle mini boylarda ve piliseli modellerde görülen ekoseli etekler, kravatlar, gömlekler ve süveterler ile eşleştirilirken, bu trendi göz ardı edemezdik! Biraz 90’lı yılların vazgeçilmez ‘Clueless’ filmindeki ekoseli takımları andıran Sonbahar 2020 ekoseli etekleri denemeye değer. Mevsimin klasikleri arasında olan ekoseleri genelde gömleklerde veya atkılarda görmeye aşinayken şimdi ise bu zamansız deseni nostaljik eteklere taşıyoruz. 

Saint Laurent, Alberta Ferretti ve Chanel Sonbahar Kış 2020 Defileleri (Getty Images)

Monse, Dior ve Miu Miu’nun Sonbahar 2020 defilelerinde rengarenk ve yama trendi ile buluşan ‘preppy’ ekoseler aynı zamanda Saint Laurent, Alberta Ferretti ve Chanel gibi markaların Sonbahar 2020 defilelerinde daha klasik formlarda görüldü. Bir yandan okul koridorlarını bir yandan ise ofis şıklığını andıran ekoseli etekler mini, midi ve maksi boylar ile sınırsız bir seçki sunuyor. Zamansız ama aynı zamanda değişken olabilen ekoseli etekleri eşleştirdiğiniz parçalar ile birbirinden tamamen farklı görünen stiller yaratabilirsiniz. Mini ekoseli eteğinizi tıpkı Dior defilesinde olduğu gibi süveterler ve gömlekler ile birleştirebilir, daha klasik bir şıklık arıyorsanız ise Alberta Ferretti defilesinde olduğu gibi ekose desenli kalem eteğinizi çizmeler ve gömlekler ile eşleştirebilirsiniz. 

Monse, Dior ve Miu Miu Sonbahar Kış 2020 Defileleri (Getty Images)

Kıyafetler ile bazen bir hayal bazen ise bir hikaye anlatan tasarımcılar, bu sezon bizi okul yıllarımıza götürürken mini boylar öğrenci şıklığını midi boylar ise öğretmen şıklığını anımsatıyor! “Lise yıllarını hatırlamak bile istemiyorum!” diyenlerdenseniz ise anvelop, asimetrik ve işleme detaylı ekose etekler tercih ederek stiliniz ile tavrınızı ortaya koyabilirsiniz. Tıpkı klasik siyah bir elbise gibi her tarz uyum sağlayabilen ekose desenli eteklerin sezonun en çok öne çıkan trendlerinden biri olduğunun altını çizebiliriz. Ofiste ve sokakta alımlı bir görünüm yaratacak ekoseli etekleri gardırobunuza eklemenin tam zamanı!

Bu sefer de farklı dönemlerin yanı sıra kendi geçmişinize bir yolculuğa çıkmak isterseniz fotogaleride sizin için seçtiğimiz ekoseli etekleri inceleyebilirsiniz...