SKINNY JEAN'LERE VEDA!

Skinny Jean'lerinizle vedalaşın. Bir süredir tahtı sallanan skinny jean'lerle vedalaşıp bu sezon yerini alacak parçalarla gardırobunuzu güncellemeye hazır olun.

Skinny jeanlere elveda dedik! Peki o zaman hangi denim modellerini giyeceğiz? Her dönem yeni jean modelleri görüyoruz ve bazıları senelerce trendler arasında kalıyor… Bunun en belirgin örneği skinny jean'ler olabilir! Bundan daha önce 2000’li yılların başında düşük belli jeanler, 70’li yıllarda ispanyol paçaları ve 90’lı yıllarda mom jean'leri gördük. Her dönemin sembolü haline gelen denim pantolonlar yine bir değişim sürecine girdi. 2010’lu yılların yıldızı olan skinny jean'lere veda ederken, 2020’li yılların yeni sembolünün arayışındayız! Hangi denim modeli yıllarca trendler arasında kalır bilemiyoruz ama skinny jeanlerin yerine geçen denim modellerini sokak modasından keşfettik. 

Skinny jean trendini sevseniz de nefret etseniz de bu trend artık moda dünyasından çıktı ve sanıyoruz ki uzunca bir süre bu modeli görmeyeceğiz. Artık moda vücuda yapışan bu denim modelinden uzaklaşarak kadınların rahat edebilecekleri stillere yöneliyor. Konforlu, bol ve zahmetsiz bir havada görünen silüetlere yönelen tasarımcılar ve markalar, vintage ve modern stilleri harmanlayarak İlkbahar 2020 jean'lerini yarattılar. 

Son yıllarda jean pantolonlarımız formdan forma girerek özünü kaybetmişti. Fazla esnek hale gelen, taytı andıran jean pantolonların, denim trendlerini kötü yönde etkilediği düşünülürken jean'lerimiz sonunda köküne dönüyor! Bunun yanı sıra skinny jean'lerin içinde bulunan elastanın geri dönüştürülmez olduğunu ve çevreye oldukça zarar verdiğini de belirtmek istiyoruz. Tüm bu etkenleri göz önünde bulunduran denim tasarımcıları, kotları eski formuna geri yönlendiriyor. Kalın ve sert kumaşlı klasik kot kumaşını göreceğimiz 2020 yılında silüetleri etkileyen birçok faktör var.

Sürdürülebilir moda akımı ile beraber daha çevre-dostu yöntemler ile üretilen jean'ler popüler hale gelirken, İlkbahar 2020’de doksanlı ve yetmişli yılların etkisini de görmekteyiz. Geçtiğimiz senenin bol kesimleri daha da bollaşırken, yırtmaç detaylı pantolon trendi denimlere taşınıyor. Ne kadar alışveriş yaparsak yapalım gardırobumuzdaki en sevdiğimiz parça yıllardır giydiğimiz o kot pantolon oluyor. Gündüzden geceye, her duruma uyum sağlayan kot pantolonlar belki de hepimizin favori parçası. Gardırobunuzun yeni olmazsa olmazını bulmak için aşağıda yeni sezon jean trendlerini inceleyebilirsiniz….

YIRTMAÇLI DENİM


Son yıllarda skinny jean'lerin yerini bol paça denimlerin aldığını gördük. Doksanlı yıllar ilhamlı hip-hop stili jean'ler, eşofman rahatlığında kot pantolonlar sunarken bu yıl biraz daha dar kesimlerin geri döndüğünü görüyoruz. Merak etmeyin! Yapışık jean'ler geri dönmedi, sadece daha düz ve dar kesimli jean modelleri popüler olmaya başladı. Bunun sebebi ise Victoria Beckham’ın yırtmaç paçalı sigaret model pantolonları…Topuklu ayakkabılar ve bilekte botlar ile harika görünen yırtmaçlı jean'ler, ispanyol paçaların güncellenmiş versiyonu. Beckham’ın İlkbahar-Yaz 2019 defilesinde karşımıza çıkan yırtmaçlı pantolonlar, denim departmanına taşınarak, şık stiller sunuyor. Önden veya yandan yırtmaçları blazer ceketleriniz ve topuklu sandaletleriniz ile eşleştirebilirsiniz. 

 1. Yırtmaçlı Orta Bel Jean, 199.95 TL ZARA zara.com
 2. Jean Pantolon, 599 TL VAKKO BY SHAFT JEANS vakko.com
 3. Yırtmaçlı Jean, £40 TOPSHOP topshop.com
 4. Yırtmaçlı Yüksek Belli Pantolon, $135 MARQUES ALMEIDA modaoperandi.com


RE-CONSTRUCTED DENIM

(Getty Images)

Yeni nesil denim trendleri arasında eğlenceli bir stil var: ‘re-constructed denim.’ İki tonlu jeanler, asimetrik detaylar veya cepler ile bezenen jeanler yeniden yapılandırıyor. Sanki farklı jeanlerin bir araya getirilmesi gibi görünen bu değişik modelli jeanler, sokak modası yıldızlarının ve modellerin favorileri arasında. Maison Margiela’nın çift düğmeli kot pantolonu veya Helmut Lang’in çift tonlu denimi adeta eski jeanlerin yeniden yapılandırılmış hali gibi görünüyor. Retro ve havalı görünen bu jean modeli çoğu zaman geri dönüştürülmüş kumaşlardan oluşuyor. 

 1. Relax Fit Jean Pantolon, 399 TL İPEKYOL ipekyol.com.tr
 2. Safari Raw Jean, 1,250 TL MY BEST FRIENDS mybestfriends.com.tr
 3. İki Renkli Jean, €540 MAISON MARGIELA mytheresa.com
 4. Çift Tonlu Jean, 1,031 TL HELMUT LANG brandroom.com.tr


ÇEVRE DOSTU DENIM

(Getty Images)

Çevre dostu denimlere kucak açıyoruz! Sürdürülebilir moda son yılların en önemli konularından biri. Özellikle denim üretiminde harcanan su ve oluşan atıkları, sektörün en büyük sorunlarından biri… Çevrede oluşan zararın farkına varan markalar ve tüketiciler, daha yeşil ve sürdürülebilir opsiyonlara yöneliyorlar. Sadece kumaşlarında değil, üretim sürecinde de sürdürülebilir ve etik bir yol izleyen markalar, çevrede oluşan zararı düşürmeye çalışıyorlar. Sürdürülebilir modanın ‘gurusu’ olarak görülen Stella McCartney’den Net-a-Porter’in ‘Net Sustain’ adlı çevre-dostu işbirliklerine kadar birçok seçenek var! Bu kotlar ile vicdanınız rahat!

 1. Vintage Jean, 179 TL H&M CONSCIOUS hm.com
 2. Paça Detaylı Boyfriend Jean, 3,249 TL STELLA MCCARTNEY beymen.com
 3. Super Straight Jean, 523 TL EVERLANE everlane.coms
 4. Yüksek Belli Crop Paça Jean, €400 GOLDSIGN + NET SUSTAIN net-a-porter.com


GENİŞ PAÇA

(Getty Images)

Skinny jean'lerin tam tersi olan geniş paça jean'ler eşofmanları aratmıyor! Oldukça bol kesimde olan bu jean modeli, yüksek belleri ile yetmişli yıllara gönderme yapıyor. Platform botlarınızdan sneakerlarınıza kadar birçok ayakkabı ile eşleştirebileceğiniz bu denim modeli İlkbahar 2020’nin en popüler stilleri arasında. Geçtiğimiz sezonlara göre daha da bollaşan paçalar, modern ve rahat bir tarz sunuyor. Doksanlar hip-hop akımının denimleri ve yetmişlerin yüksek belli ispanyol paça jean'lerinin tam arasında yer alan 2020 geniş paça denimleri ile şık ve zahmetsiz bir tarz yaratabilirsiniz. 

 1. Bol Paça Denim Pantolon, 429.99 TL YARGICI yargici.com.tr
 2. Geniş Paça Jean, 2,159 TL JACQUEMUS luisaviaroma.com
 3. Jean Pantolon, 898 TL MOTHER DENIM vakkorama.com.tr
 4. Indigo Relaxed Fit Jean Pantolon, 399 TL TWIST twist.com.tr


DÜŞÜK BEL


“Eyvah!” diye haykırdığınızı duyar gibiyiz… 2000’li yılların başında ünlülerin vazgeçemediği düşük bel jean'ler geri döndü. Ama hemen korkmayın! Düşük bel jean'lerin 2020 güncellemesi çok farklı. 2000’li yıllardaki gibi dar ve düşük bel olmayan yeni sezon jean'leri göbek deliğinizin tam altında yer alıyor. Crop-top üstleriniz ile eşleştirebileceğiniz düşük bel denimler bu sezon bol kesim trendinden faydalanarak oldukça rahat ve havalı görünüyor. Uzun yıllar boyunca yüksek bel jean tutkumuz ile hayatımızı sürdürürken düşük beller sizi biraz şaşırtmış olabilir ancak bu bol ve salaş kesimli jeanl'eri çok seveceğinize eminiz. 

 1. Düşük Belli Jean Pantolon, 199.99 TL MANGO shop.mango.com
 2. Fold Dad Bol Boyfriend Jean, £116 RAEY matchesfashion.com
 3. D-Reggy Düşük Bel Jean, €173 DIESEL farfetch.com
 4. Düşük Bel Boyfriend Jean, 1,953 TL CITIZENS OF HUMANITY harrods.com


DÜZ KESİM

(Getty Images)

Skinny jean'lerin en iyi alternatiflerinden biri olan düz kesim jean'ler, ne geniş paçalar kadar bol ne de skinny jean'ler kadar dar. Skalanın tam ortasında yer alan düz kesim jean'ler, botlar, sneakerlar ve topuklu ayakkabılar ile muhteşem bir uyum sağlıyor. Mom jean'lerin silüetine sahip olan düz kesim jean'ler bu sezon orta belli versiyonları ile dikkat çekiyor. Bileğe doğru daralan formu ile rahatlığınızdan ödün vermeden şık stiller yaratmanızı sağlayan düz kesim jean'ler, gardırobunuzun joker parçası haline gelecek. 

 1. Faded Düz Paça Jean, €168 GANNI brownsfashion.com
 2. Yüksek Belli Straight Leg Jean Pantolon, 399.95 TL MARKS & SPENCER marksandspencer.com.tr
 3. Straight Fit Yüksek Bel Jean, 349 TL MASSIMO DUTTI massimodutti.com
 4. Yamalı Düz Kesim Jean, 6,475.78 TL MONSE saksfifthavenue.com
Etİketler