“ANNE OLMAK BENİ DAHA GÜÇLÜ BİRİ YAPTI”

Ahu Yağtu'yu daha yakından tanımak için okumaya devam edin.

Onunla daha önce de ELLE çekimlerinde buluştuk. Ancak bu defa durum farklı. Konuşacak birden çok konumuz var: Evlendi, anne oldu. . Ve hatta “online” oldu! Bildiğinizi sandığınız hikayeyi sıfırlayın.

Hep öyle değil midir? Bir insanda veya iki insanın ilişkisinde istediğinizi görürsünüz... Herkes diğerinde kendi mutluluğu veya mutsuzluğunu görür. Bizler de Ahu Yağtu ve Cem Yılmaz ilişkisini, evliliğini, yaşananları istediğimiz gibi gördük, yorumladık. Ahu Yağtu'yla yaptığımız bu sohbetin tamamını okuduğunuzda, tahminlerinizin anlattıklarıyla ne kadar örtüştüğüne siz karar verin. Gerçi son satırdan sonra da yine kendi duygularımız ve algımız devreye girecek: Bir kısmımız mutlu olmalarına sevinecek, bir kısmımız yine istediğine inanacak, belki kelimelere takılacak. Benim gördüklerime gelince... Kapak çekimi için bir araya geldiğimiz stüdyoya girince, önce bebeği, yani Kemal'i gördüm. Sonra da annesini. Ahu “Sakin bir insanım” derken abartmıyor, hiç öyle “aman kucağa almayın, aman üşümesin” gibilerinden telaş etmedi. Sadece gerektiğinde emzirme molası verdi. Bizler tabii ki bu durumdan “yararlandık”, beş aylık olan ve karşısındakine tatlı tatlı gülümseyen bebeği bolca sevdik. Kemal'i ağzında altın kaşıkla dolaşan bir bebek olarak hayal etmeyin, o tüm diğer bebekler gibi yetiştiriliyor. Etrafında abartı bir korumacılık yok. Bu arada o günkü buluşmamızın asıl sebebi, Ahu Yağtu'nun Au Vintage adlı online alışveriş sitesinin açılışıydı. Henüz bundan haberi olmamış ve “O da ne?” diye merak edenler adına Ahu Yağtu'ya auvintage.com'la ilgili her şeyi sordum.

ELLE: Online alışveriş sitesi olan Au Vintage'i konuşalım. Dergide daha önce müjdesini vermiştik, site nihayet açıldı. Au Vintage'i anlatın lütfen...

AHU YAĞTU: Bildiğiniz gibi Second Chance by Ahu Yağtu dükkanı vardı. 2005'ten beri pek çok insana vintage'i anlatmayı başardık. Orası bir noktaya geldi ve tıkandı. Galata'da küçük bir vintage dükkandı, o kadar. Ancak ben artık daha çok insana ulaşmak istiyorum. Bu da internet demek. Au Vintage, vintage'ı tanıtmak ve sevdirmek için kurduğumuz; ayrıca ikinci el kıyafetlerin ve genç tasarımcılarının da yer aldığı bir platform. Bunu küçük bir online dergi olarak düşünebilirsiniz. Bu sitede tabii ki benden dokunuşlar yani Ahu Yağtu önerileri de var, sonuçta kurucusu benim. Sitede gördüğünüz tüm kıyafetleri ben seçiyorum. Vintage'i şöyle kullanın, böyle kombinleyin şeklinde önerilerde bulunuyorum. Ayrıca blog, ipuçları sayfası, röportajlar da yer alıyor... Kısaca Au Vintage hem çok interaktif, hem de çok eğlenceli ve bilgilendirici bir platform oldu.

ELLE: Anlaşıldı, platformu ziyaret etmeli. Yine de sizi yakalamışken soralım: Vintage'ı en etkili nasıl kullanmalı? Vintage kıyafetlerden çekinen okurlara ne söylemek istersiniz?

A.Y.: Vintage parçaları güncel parçalarla karıştırmalı. İnsanlar genelde vintage konusunda çekingen. Bizim kültürümüzde biraz “başkasının eskisini mi giyeceğim” algısı var. Neyse ki bunun değiştiğini gözlemliyorum. İnsanlar artık kendini daha özel hissetmek istiyor. Vintage'ı Topshop, H&M, Mango gibi markalardan “basic” ürünlerle karıştırdığımızda ortaya çok farklı bir sonuç çıkıyor. Bunu görenler vintage'e yöneldi. Hollywood yıldızları da bunu çok sık yapıyor ve tercih ediyor. Vintage bir parçanın aslında en güzel yönü yaşanmışlığıdır.