KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN DERİNLİKLERİYLE: DİLAN ÇİÇEK DENİZ

Öğrenme merakı ile oyunculuk iştahının bileşiminden mücadeleci, duyarlı, huzurlu ve kendine yeten genç ve çok da güzel bir kadın ortaya çıkartmış Dilan Çiçek Deniz.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 25 Şubat 2023

Onu Galata’nın tarihi bir yapısında güçlü ama dişi siluetlere sahip Fendi Sonbahar-Kış 22/23 koleksiyonuyla görüntülerken, sıcak gülümsemesinin ardında sakladığı tüm cümleleri de bulmaya çalışıyoruz. 

Tüm kamera ışıklarından uzak, sadece Dilan olarak kaldığında gördüğün kadın nasıl biri? Seni mutlu ediyor mu?

Kendiyle vakit geçirebilen, sakin, dingin mutlu ve huzurlu bir kadın…

Bugün olduğun kadında en çok kimin etkisi var?

En çok annemin, babamın, sonra sevdiklerimin, kendimden uzak tuttuklarımın, oynadığım karakterlerin, okuduğum kitapların, izlediğim filmlerin, sevdiğim canlıların….

Karakterinin en güçlü yanı ne?

Kendi başıma kalmayı biliyorum. Bir insanın kendisiyle vakit geçirebilmesi lazım. “Yalnızlık, insanın çevresinde insan olmaması demek değildir. İnsan kendisinin önemsediği şeyleri başkalarına ulaştıramadığı ya da başkalarının olanaksız bulduğu görüşlere sahip olduğu zaman kendini yalnız hisseder”, demiş Carl Gustav Jung. Zaman zaman yalnız hissetsem de bu bana ayrı bir güç verdi.

Kendinle baş başa zaman geçirmeyi sever misin? En çok ne yaparsın?

O an içimden ne gelirse. Bazen saatlerce evi düzenlerim, bazen o gün yataktan hiç çıkmam. Vakit bulamadığım için okuyamadığım kitapları okur, izleyemediğim filmleri izlerim ya da yeni bir şey öğrenmeye çalışırım. İşaret dili, yazı, resim, piyano… 

Yeni şeyler öğrenmeye çok meraklısın. Son olarak neyle ilgilendin, ne öğrendin?

Son zamanlarda çok çalıştığım için senaryo ve repliklerimi öğrendim, öğreniyorum :) Yavaş yavaş resim yapmaya başladım, ruhuma çok iyi geldiğini fark ettim. Bir de yeni bir arkadaş edindim onu öğreniyorum şu anda. Ne sever, ne sevmez... Nasıl zemini güçlü bir arkadaşlık ilişkisi kurulabilir? Birini öğrenmek de çok kıymetli, öyle değil mi sizce?

İyi bir müzik dinleyicisisin. Hayatının bugüne kadarki kısmı bir şarkı olsa hangisi olurdu?

Sébastien Tellier’den ‘Love’.

Yeni sezonda yepyeni bir işle Fox’ta olacaksın: Kusursuz Kiracı. Ne tarz bir hikayesi var? Senin ilgini çeken neydi?

Nermin Yıldırım’ın “Ev” Romanındaki “Ev’i Yak” öyküsünden senaryolaştırdığı apartmanda geçen esrarengiz olaylar zinciri. Bambaşka bir iş ve bambaşka bir karakter olması ilgimi çekti. Aynı zamanda içinde güçlü bir oyuncu kadrosu, ekip, yapım ve yönetmeni bulundurması…

Karakterin Mona nasıl bir kadın? Güçlü ve zayıf yönleri ne? Bağ kurman kolay oldu mu?

Mona yetimhanede büyümüş genç bir kadın. İnternet gazetesinde gazetecilik yapıyor ve son dönemde İstanbul’un farklı noktalarında yaşanan ev kundaklaması vakalarının peşinde. Yine yangın haberine gittiği bir gün fotoğraf muhabiri Yakup ile karşılaşıyor. Birbirlerinden alttan alta hoşlanmakla birlikte, tümüyle zıt karakterlere sahip oldukları için didişe didişe haberi yapıyorlar. Hikaye böyle başlıyor, ama sonrasında neler oluyor neler… Mona tuttuğunu koparan, kendi ayakları üzerinde duran, işini çok ciddiye alan bir gazeteci. Ortak noktamız ikimizin de mücadeleci olması. Ben de çok küçük yaşlardan itibaren aileme yük olmamak için çalışmaya başladım. Hayata çok erken atıldım. Yuva Apartmanı’nda ilginç komşuların olacağı anlaşılıyor. Komşuculuk bize has, ama küçük mahalleler haricinde giderek yok ettiğimiz bir kavram. 

Senin oturduğun evlerden aklında kalan böyle ilginç komşuların, komşuculuk anıların var mı ?

Evet, hikaye Yuva Apartmanı’nda geçiyor. Ev sahibi onu evden attığı için yeni tanıştığı Yakup’un peşinden bu apartmana taşınmak zorunda kalıyor. Ve apartmana girer girmez garip işler döndüğünü fark ediyor. Ben de komşuculuğu özleyenlerdenim. Çocukluğum Antalya’da, aile ortamında ve güven içinde geçti. Birbirimizin evine çok rahat ziyarete giderdik, komşumuza anahtarımızı bırakırdık hiç şüphe duymadan. Komşumuzda pişen keklerin tadı hala aklımda. 

15 yaşında “Güneşi Annem Sanırdım” isimli bir şiir ki tabı yayınladın; üniversitede karşılaştırmalı edebiyat okudun, şimdi felsefeye geçtin. Kelimelerle ve yazmakla şimdilerde aran nasıl? Vakit ayırabiliyor musun? Hangi türde yazıyorsun?

Şu an hem dizi setim hem de tiyatro oyunu için provalarım var. İkisinden geride kalan zamanlarda okuyorum. Karavanda, tiyatroda… Benim en beslendiğim alan kitaplar ve yazmak. Bir deneme kitabı çıkarmak istiyorum ama mahlasla. Kendi adımla yazarsam çok fazla gündem olur. Bu benim tutkum ve bu alanın sadece bana ait olmasını istiyorum. 

İçindekileri kağıda dökmek sende nasıl bir etki yaratıyor?

Aslında melankolik biriyim. Ve yazarken melankolik halim, başka evrenlerdeki Dilan halim ortaya çıkıyor. Yeraltı edebiyatına çok meraklıyım. Ve pek çok röportajımda söylediğim gibi tam bir Sylvia Plath ve Nilgün Marmara hayranıyım. Bu isimlerden de anlaşıldığı gibi kendi içinde gizemli, keşfedilmeyi bekleyen köşelerim var.

Senaryo yazdın mı hiç? Ya da yazmayı düşünür müsün?

Denemeler yazıyorum, bir gün senaryoya dönüşür mü bilmiyorum. Ama edebiyat tutkum senaryo okurken, doğru karakteri seçerken bana çok yardımcı oluyor diyebilirim.

Felsefenin esası sormak ve sorgulamak. Şu sıralar kendinle ya da hayatla ilgili en çok ne sorguluyorsun?

Kendimi gerçekleştirebiliyor muyum sorusunu çok uzun yıllardır kendime soruyorum. Hep kendimin en iyi versiyonu olmaya çalışıyor ve iyi bir insan olmaya gayret gösteriyorum.

En sevdiğin filozofu ve sana en yakın gelen felsefi akımı sorsam?

Seneca/ Stoisizm. ‘Bazen yaşamak bile cesaret sergilemektir’, demiş Seneca.

Yarım Kalan Aşklar dizisinden önce Pyrrhon, Descartes, Marquez ve Breton okuduğunu söylemiştin; Kusursuz Kiracı dizisine hazırlık sürecinde de özel olarak okuyup araştırdıkların oldu mu?

Bu dönem en yakın arkadaşım Hercule Poirot oldu. Agatha Christie’nin en ünlü karakteri ve 33 kitabında geçiyor. 

İki dizide de karakterlerinin mesleği gazeteci. Gerçek hayatta da habercilik, gazetecilik yapmak ilgini çeker miydi? Kültür-sanat editörlüğü yakışırdı sana sanki?

Gazetecinin görevi doğruların peşinde koşmaktır. Özgür bir ortamda doğruları aktarmak için gazeteci olmak isterdim. Meraklıyım, insanlara dokunmak, dertlerine çare bulmak önemli benim için. Vicdanlıyım. Gazeteciliğin temelinde de bunlar yatmıyor mu zaten?

Oyunculuk benim varlık nedenim, başka iş düşünemem diyor musun? Ve oyunculuk adına her riski alabilir misin?

Oyunculuk benim hayatım, bildiğim tek şey. Bu da alacağın riskleri de beraberinde getiriyor.

Aklında ‘benim için yaratılmış; keşke dizisi olsa da oynasam’ dediğin bir roman/hayat kahramanı var mı?

Okuduğum ve yaptığın her iş, her karakter için aynı şeyleri söylüyorum. Star Wars hayranlığım büyük. Stormtrooper bile olabilirim.

Yeni dizi dışında bir sinema filmi ve festival filmi de çektin, onlar nasıl işlerdi, ne zaman yayınlanacaklar?

Evet Ozan Açıktan’la ikinci filmimizi çektik. Bu yıl Netflix’te yayına girecek. Yine bu yıl arthouse bir filmde rol aldım. Çok sevdiğim insanlarla, çok tadı damağımda kalan senaryolarla çektiğimiz işlerdi. Çok yakında geliyor. Onu da merakla bekliyorum.

 


Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.