DÜNYA İÇİN HAREKETE GEÇ

Bensu Soral, Nike Türkiye'nin önde gelen kadın milli atletleriyle bir araya geldi.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 12 Mayıs 2020
DÜNYA İÇİN HAREKETE GEÇ ELLE

Dünyanın en başarılı spor markalarından Nike’ın, Türkiye’nin önde gelen kadın milli atletleriyle çıktığı yolculuk; sporun geleceği nasıl değiştirip dönüştüreceğinden sporcuların birer rol modeli olarak genç nesillere el uzatıp ilham vermelerine, Sosyalben Vakfı’na destek olmaktan sporu hep birlikte tüm ülkede ve dünyada yaygınlaştırmaya uzanan çok kapsamlı bir serüven. Ünlü oyuncu Bensu Soral’ın Sosyalben Vakfı’nın gönüllü elçisi olmasıysa tüm aktörleri sporun gücü etrafında kenetliyor.

Her birinin burada, bu çekimde bir arada olması boşuna değil. Henüz 16 yaşındaki yüzücü Beril Böcekler, modern pentatlet İlke Özyüksel, karateci Serap Özçelik Arapoğlu, voleybolcular Ebrar Karakurt ve Naz Aydemir Akyol, hepsi de alanlarında rekora imza atan başarılarıyla dikkat çeken milli sporcularımız, şampiyonlarımız. Disiplinli çalışma ve hiç durmadan çalışma, zorlukları aşma gücü veren azim ve sabır, hep daha iyisini yapma, daha ilerisini hedefleme arzusu onları, kadınların ev içinde sadece annelik modeliyle tanımlandığı toplumumuzda genç nesiller için örnek rol modellerine dönüştürürken ülkemizdeki kadın gücünün önemini de gündeme taşıyor. Önyargıların Türkiye’de erkeklere hala daha fazla özgürlük tanıdığı sporda onları açık ara geçerek rekora koşan bu kadınlar toplumsal cinsiyetçiliğe meydan okuyarak, kadın-erkek eşitsizliğiyle de savaşıyor, kadınların görünürlüğünü artırarak “bizler her alanda olduğu gibi sporda da var olacağız” diyorlar.

Bu etkiyi gören ve uzun zamandır kadın sporcuların ilham veren hikayelerini anlatan Nike, kadınları spor yapmaları için cesaretlendirirken bu atletlerin kolektif gücünü ve bu güçle sporun geleceği nasıl değiştirebileceğini göstermeyi hedefliyor, sporu ve başarıdan başarıya koşan kadınları kimsenin durduramayacağını vurguluyor.

Yaptıkları spor ve elde ettikleri başarılarla, ortak tutkularıyla kenetlenen ve dayanışan kadınlar, hikayelerini genç nesle aktarabildikleri, onlara rol modeli olup sporu yaygınlaştırabildikleri ölçüde daha da güçlenip değişim ve dönüşümü başlatabilecekler.

Çünkü bir sporcu alanında çok başarılı olsa da kuvvetin birlikten doğacağı ve ancak gelecek nesillere el uzatıldığında kalıcı bir fark yaratılacağı yadsınamaz bir gerçek.

Bu doğrultuda, Nike’ın sporcularıyla birlikte toplulukları güçlendirecek ortamlar yaratmak ve iş birliklerine imza atmak, onların etkisini ve tutkusunu en üst düzeye çıkarmak amacıyla çıktığı yolculukta SosyalBen Vakfı’yla girdiği yol çok önemli.

Kurucusu Ece Çiftçi’nin sözleriyle kısaca “Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların sosyal becerilerini ve benliklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini amaçlayan bir sivil toplum kuruluşu” olan SosyalBen Vakfı, kadın atletlerin sporu, imkanı olmayan genç nesillere ulaştırabilmesine katkı sağlarken, çocukları güçlü rol modelleriyle cesaretlendirip onların birçok branşla tanışmasına, zorluklar karşısında yılmamaları gerektiğini göstermeye önayak olacak.

Kısaca genç atletler mesleklerini genç nesillere aktarıp sporun nasıl birleştirici ve dönüştürücü bir gücü olabileceğini gösterirken Türkiye’nin dezavantajlı bölgelerinde eğitim gören çocuklar da yeteneklerini keşfedip hayallerini gerçekleştirebilecekler.

Hayallerin gerçekleşmesinde sporcuların yanı sıra ünlü oyuncu Bensu Soral’ın da önemli bir rolü var. SosyalBen’in gönüllü elçisi Soral, #HayaldenGerçeğe mottosu ile yürütülecek saha çalışmalarında vakfa destek olup çocuklarla buluşurken hayvan hakları projesi dahilinde onları bilinçlendirecek.

Beykoz Kundura’da bu çok kapsamlı projeyi bizlere ve sizlere aktarmak için bir araya gelen, her biri değerli katkılarıyla fark yaratan, tutkularını genç nesille paylaşırken motivasyonları ve ortak mücadeleleriyle daha da güçlenen bu genç kadınlar daha eşit, daha adaletli ve daha çok yönlü bir Türkiye için çalışmaya devam edecekler.


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.