KEIRA KNIGHTLEY'LE ÇOK ÖZEL

Kera Knightley'le anneliğe ve yeni hayatına dair konuştuk.

Keira Knightley, bize, hayatını daha az sıradan yapan şeyin ne olduğunu anlatıyor.
MARK SMITH STYLING: ANNE-MARIE CURTIS

Geçtiğimiz on sene içinde Keira, 7 kez İngiliz ELLE'e kapak oldu. Bu sayı kendi dönemindeki herkesten daha fazla. Genç bir yıldızdan başarılı bir kadına dönüşümünü ELLE'in sayfalarından takip edebilirsiniz. Onun büyüdüğüne tanık olduk desek fazla ileri gitmiş sayılmayız. ELLE çekimleri görsel olarak özetliyor bize Keira'yı. Bend It Like Beckham ve Pirates Of The Caribbean'in yeni parlayan, yeni yetme yıldızından 2011 yılında Tom Ford çekimlerindeki
için için yanan dişi tilkiye, Thomas Whiteside'ın geçen yaz Keira'yı darmadağınık saçlar ve somurtkan bir ifadeyle tasvir ettiği aykırı fotoğraflara uzanan bir yelpaze. “Özellikle de o fotoğraf hoşuma gitti” diyor gülerek. ELLE ekibi kamera arkasında nasıl utangaç bir genç kızdan özgüvenli, mutlu bir kadına dönüştüğüne tanık oldu. Kendiyle barışık ve geçmişte “buz gibi ve mesafeli” olarak karikatürize edilen birinden beklenmeyecek kadar da ulaşılabilir. Keira'nın her zaman anlatacak bir şeyleri oldu. Kendini feminist olarak tanımlarken sesi gayet yüksek çıkıyor. 2009'da Women's Aid adına aile içi şiddete karşı yapılan “Birinin bağırma vakti gelmedi mi?” sloganlı reklam kampanyasında ücret almadan rol aldı. Zaman zaman, özgüvenini ve kariyerini kaybetme korkusu yaşatan güvensizliklerini dürüstçe ve dostça paylaştı bizimle. “25 yaşıma kadar her şey korkuttu beni” demişti geçen yıl ELLE'e. 19 yaşında Oscar'a (Joe Wright'ın Pride and Prejudice'iyle) aday gösterilmenin nasıl bir his olduğunu sorduğumda bana demişti ki, “Gerçekten de hatırlayamıyorum, o sıralar gece film çekimlerim vardı ve sanırım kıvrılıp uyumuştum. Acımasız bir iş yoğunluğu içindeydim.”

ŞİMDİ EVİ VE BEBEĞİ ÖNCELİKLERİ
Keira özgür iradesiyle o günleri geride bıraktı. Yıllardır ilk kez ajandasını film sözleşmelerinden temizledi ve zamanını Londra'nın kuzeyinde James'le geçen sene satın aldıkları evi yenilemeye ayırdı. Artık inşaatın hızıyla ilgili sıkıntıları var, setin başlama saati veya setteki ilişkilerle ilgili değil. Elbette senaryolar önünde birikmeye devam ediyor. “İşle ilgili prensiplerim her zaman basit olmuştur: ilgimi ne çekiyorsa ‘o'dur. Eğer bir şeye ilgi duyuyorsam, bir tek ben ilgi duyuyor olamam. Ama şimdilik ev ve bebek önceliklerim.”  Mart ayındaki doğum gününü de divalara özgü o sahte tavırlardan uzak geçireceğini tahmin ediyorum. “30 yaşına girmek büyük bir meseleymiş gibi pazarlanıyor. Sanki bambaşka bir insan olarak uyanacaksınız ama böyle şeyleri asla ciddiye almadım” diyor.

O, 30 senenin sonuna gelmeyi, ELLE de Keira'nın hikayesinin 10 senesini takip etmiş olmayı kutlarken, kendisini şekillendiren, ilham veren kişileri, mekanları ve olayları gelin kendi ondan dinleyelim. Ne yazık ki çocuk ölümlerini ciddiye almıyoruz ve bu utanç verici. Böylesine önemli bir şeyin nüfusun yarısının başına gelmesi inanılmaz. Pek çok insanın hayatındaki en önemli şey olmasına rağmen konuya eğilen çok az. Çocuk doğumuyla ilgili bir film çekildiğini hayal bile edemiyorum; ölüm ve öfkeyle ilgili çok daha fazla şey yapılıyor. Annemin babamdan fazla para kazanmasının neden garipsendiğini hiçbir zaman anlamadım. Yani bunun konu bile edilmesi saçma. Onların ilişkisi her zaman bir ortaklık gibiydi. Uzun bir dönem annem (oyun yazarı ve senarist Sharman Macdonald) eve ekmek getiren kişiydi. Babam (aktör Will Knightley) bu konuda her zaman sağlam durdu ve anneme sonsuz destek verdi.