CATE BLANCHETT KIRMIZI HALIDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK MESAJI VERDİ

Hikayesi olan bir kırmızı halı stili!

Geçtiğimiz Çarşamba günü açılışını yapan Venedik Film Festivali önceki senelerden biraz daha farklı. Daha önce görmediğimiz bir kırmızı halı sahnesi görürken, ünlüler pandemi önlemleri için maske taktılar, ateş ölçümü yaptırdılar ve sosyal mesafelerine dikkat ettiler. Yıldızların kırmızı halıya geri döndükleri ilk etkinlikler arasında olan 2020 Venedik Film Festivali ile tüm gözler özlediğimiz kırmızı halı stillerindeydi. Festivaldeki jürilerin başkanlığını üstlenen Cate Blanchett, etkinliğin açılışını 5 yıl önce giydiği bir elbise ile yaptı. 

Cate Blanchett 2020 Venedik Film Festivalinde (Getty Images)

Payetli siyah elbisesini ilk olarak ‘Carol’ filminin Kasım 2015’te Londra prömiyerine giyen Blanchett, Venedik Film Festivali'nde de aynı Esteban Cortazar imzalı elbiseyi tercih etti. 

Cate Blanchett, 'Carol' Filminin 2015 Londra Prömiyerinde (Getty Images)

Kırmızı halılarda genelde tasarımcıların en yeni defilelerinden kıyafetler görüyoruz. Yıldızlar için henüz satışa sunulmayan elbiseleri giyme fırsatı olan kırmızı halılarda son zamanlarda bir değişim göze çarpıyor! Sadece maske eklentisi değil aynı zamanda birçok yıldız geçmişte giydikleri elbiseleri veya kişisel koleksiyonlarındaki vintage elbiseleri giyerek hem nostaljik hem de sürdürülebilir bir tarz yaratıyorlar. Sürdürülebilirlik adına eski kıyafetini yeniden giyen Cate Blanchett aynı zamanda pandemi sürecindeki sosyal mesafe tavsiyelerine uyarak oldukça mantıklı bir karar verdi. Elbise provalarını veya elbiselerin kargo süreçlerinin önüne geçen Blanchett, Şubat’tan beri kaldığı Londra’daki evindeki gardıroptan bir parça tercih etti. 

Women’s Wear Daily’e eski elbisesini giyme kararını anlatan Blanchett, “Tavan arasında olan şeyler ile çalışıyorum. Bu örümcek ağlarını temizleyip nelere sahip olduğumu inceleme fırsatı. Aynı zamanda çok eğlenceli. Annemin gelinliğini gördüğümü hatırlıyorum ve bu ilk defa bir kıyafetin tarihine minnet duyduğum bir andı. Bu nedenle ne zaman önceden giydiğiniz bir şeyi giyseniz, üzerinizde o güzel anıların gölgesini taşıyabiliyorsunuz" dedi. Sadece eski elbisesini giymekle kalmayan Cate Blanchett, Çarşamba günü Estebar Cortazar ile bir araya gelerek bir bağış açık artırması başlattı. Giydiği elbisenin satış gelirlerini öğretmenlerin ve öğrencilerin tarih aracılığı ile nefret ve bağnazlığa karşı gelmesini sağlayan ‘Facing History and Ourselves’ adlı vakfa bağışlayan Cate Blanchett, gücünü ve stilini iyiye kullanıyor. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in kadın koluna destek olan Blanchett, yaptığı bağış ile cinsiyet eşitliğini de savunuyor.