FİLM SEKTÖRÜ KADINLARI CİNSİYET AYRIMCILIĞINA KARŞI

Ünlü oyuncular ve yönetmenler, Cannes Film Festivali merdivenlerinde…

Geçtiğimiz Cumartesi günü Cannes Film Festivali’nde, 82 kadın film sektörünün eşitsizliğini protesto ettiler.

Cate Blanchett, Ava DuVernay, Kristen Stewart ve Salma Hayek’in içinde bulunduğu sanatçılar Cannes merdivenlerinde durarak mesajlarını ilettiler.

 Time’s Up, Instagram sayfasından bu olayı, “Bugün, 82 kız kardeşimiz Cannes Festivali’nin 71 yıllık tarihinde yarışmada öne çıkan kadın sayısını simgelemek için merdivenlerde toplandı. Bunun bir par.ası olduğumuz için gurur duyuyoruz,” diyerek paylaştı.


Bu protesto, 2020’ye kadar film sektöründeki cinsiyet eşitliğini sağlamaya çalışan 50/50 x 2020’nin bir parçası olarak yapıldı. “82 kadın olarak, 1946’dan beri Cannes Film Festivali’nde bu merdivenleri çıkmış kadın yönetmenleri temsil ediyoruz. Aynı dönem içerisinde, 1,688 erkek yönetmen bu merdivenlerden yukarı çıktı,” diyen Cate Blanchett, prestijli Palme d’Or’da 71 erkek yönetmene ödül verildiğini ancak sadece 2 kadın yönetmenin olduğunu da ekledi. 

“Kadın, dünyada bir azınlık değil ancak yinede sektörümüz bunu başka şekilde temsil ediyor. Kadınlar olarak, hepimiz bambaşka şeyler ile mücadele ediyoruz ancak bugün burada birlikte durarak gelişmek için azmimizi ve bağlılığımızı sembolize ediyoruz. Bizler, yazar, yapımcı, yönetmen, oyuncu, sinematograf, yetenek ajansı, editör, distribütör ve sinematik sanata dahil olan herşeyi temsil ediyoruz.” diyen 50/50 x 2020, resmi bir açıklamada protestolarını anlattı..