OSCAR ÖDÜLLERİ İKİNCİ KEZ BİR KADIN YÖNETMENİ ONURLANDIRDI

Chloé Zhao, ismini Oscar Ödülleri tarihine yazdı.

Sonunda oldu! Oscar Ödülleri tarihinde ikinci defa kadın bir yönetmen ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde ödül sahibi oldu. Gecenin en önemli ödüllerinden biri olan yönetmen ödülünü, ‘Nomadland’ filminin senaristi, editörü ve yönetmeni Chloé Zhao aldı. 

Konuşmasında, dünyanın neresinde olursa olsa insanların içindeki iyiliği aradığını söyleyen Zhao, “Bu, ne kadar zor olursa olsun, kendi içlerindeki iyiliğe tutunma ve birbirlerinin iyiliğine tutunma inancına ve cesaretine sahip olan herkes için. Bu sizin için. Devam etmem için bana ilham veriyorsunuz,” dedi. Seremoni başlamadan önce de Oscar Ödülleri'nin tarihine geçen Zhao, ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde ödül adaylığı olan farklı ırktan ilk kadın olmuştu. Aynı zamanda ilk defa ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde iki kadın aday seçen Akademi, Zhao’nun yanı sıra ‘Promising Young Woman’ filmi ile Emerald Fennell’i aday göstermişti. ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde ilk ve son kez ödül alan kadın, 2010’da ‘Hurt Locker’ filmi ile Kathryn Bigelow olmuştu, bu seneden önce sadece dört kadın: Lina Wertmüller, Jane Campion, Sofia Coppola ve Greta Gerwig aday gösterilmişti. 

2021 ödül sezonunda, Altın Küre ve Critics’ Choice Ödüllerinde ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazanan Zhao, aynı zamanda Directors’ Guild Ödüllerinde ‘En İyi Film’ ödülünü kazanmıştı. ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde taçlandırılan Zhao’nun, 2021 Oscar töreninde ‘En İyi Uyarlama Senaryo,’ ‘En İyi Film Düzenlemesi’ ve yapımcı olarak ‘En İyi Film’ kategorilerinde adaylığı bulunuyordu. 

Etİketler