ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ'NDE BÜYÜK DEĞİŞİM

Geçtiğimiz aylarda protesto edilen Altın Küre Ödülleri, kurallarını değiştiriyor...

Geçtiğimiz aylarda çeşitlilik olmaması sebebiyle pek çok ünlü tarafından protesto edilen Altın Küre Ödülleri, törende ve ödüllendirme kategorilerinde büyük değişimler olduğunu duyurdu. ‘En İyi Film’ kategorisine yabancı dil ve animasyon filmleri dahil ettiğini duyuran Altın Küre, yaşanan negatif etkiyi azaltmak istiyor. 

Önceden diyalogların %50’den azı İngilizce olmayan filmlerin ‘En İyi Film’ kategorisinde olamayacağını belirten Altın Küre Ödülleri, kısa bir süre önce sosyal medyada başlayan boykot ve protesto paylaşımları ile yıllardır süren kuralları değiştirme kararı aldı. The Hollywood Reporter’ın haberine göre Hollywood Foreign Press Association Başkanı Ali Sar, “Her kökenden gazeteciden oluşan bir organizasyon olarak HFPA, altyazılı filmlerin ABD pazarında İngilizce konuşulan filmler kadar tanınmasını sağlamak için en iyi yabancı dil kategorisini oluşturdu. Bu yıl yönergelerimizi yeniden gözden geçirip sektörü dinlerken, bu filmlerin hak ettikleri ilgiyi görmelerini sağlamak için gelecek ödül törenleri için yeni yaklaşımlar benimsemeye karar verdik. Dil artık en iyi olarak tanınmanın önünde bir engel olmayacak,” dedi. 

Geçtiğimiz senelerde Oscar Ödülleri'nde ‘En İyi Film’ Ödülünü alan Bong Joon Ho’nun ‘Parasite’ filmi Oscar Ödüllerinde ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde ödüllendirilmişti. Aynı şekilde ‘Minari,’ ‘The Farewell’ ve ‘Pain & Glory’ gibi popüler filmler de Altın Küre Ödülleri kuralları sebebiyle ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde yarışmak durumunda kalmıştı. Altın Küre Ödüllerinin sosyal medyada ünlülerin ve izleyicilerin sesini duymasına çok sevindik!