ANILARDA KALAN L'WREN SCOTT

Zamansız elbiselerin kadınını eski ama yine zamansız röportajıyla anıyoruz...

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 19 Mart 2014
ANILARDA KALAN L'WREN SCOTT
Her ölüm erkendir... İnsanın kendi ölümüne karar vermesiyse bu 'randevuyu' daha farklı kılar. Şimdi Philip Seymour Hoffman'ın gidşine daha alışamamışken 49 yaşında kendi hayatına son veren L'Wren Scott'ın ardından bakıyoruz şaşkınlıkla... Ölümünün ardından hala intihara yol açan neden netleşmiş değil. Ancak en azından geçtiğimiz ay içerisinde Londra'da podyuma çıkartması gereken koleksiyonu iptal etmesi bir sinyal olarak düşünülebilir... 

Scott'un 'kusursuz'luğun peşinde olan koleksiyonları gibi, 'kusursuz' olarak tarif edilen kişiliğini de özleyeceğimizden hiç şüphe yok. Zamansız elbiselere imza attığını söyleyen L'Wren ile 2012 yılında Suzan Yurdacan'ın yaptığı yine 'zamansız' ve onun karakterinden izler taşıyan röportajla hatırlamak ve hatırlatmak istiyoruz onu... Karşısınızda L'Wren Scott...

Amerikalı tasarımcı L'Wren Scott'la 30 Kasım (2012) günü İstanbul Kanyon'daki Harvey Nichols'ta buluşuyoruz. Dar kalem etek, yakası fırfırlı sarı bir gömlek ve ceket giymiş. Ve çok uzun boyuna rağmen topuklu ayakkabılar. Genelde tam tersi olur ama o, fotoğraflarından yani gerçek haliyle çok daha havalı ve dikkat çekici görünüyor. Mick Jagger'ın kendisine neden aşık olduğunu anlamak zor değil.

L'Wren Scott'un İstanbul'a gelmesinin sebebi, tasarımlarının Harvey Nichols'ta satışa sunulması. Eski bir model olan, 2006'dan beri koleksiyonlar yapan ve ismini taşıyan markasıyla dikkatleri çeken Scott, söz kendi stilinden açılınca “Stilimi anlatmakta, kendimi tarif etmekte zorlanıyorum. Ancak zamansız parçaları sevdiğimi söyleyebilirim” diyor. Aynı “kuralı” kendi tasarımlarında da uyguluyor. L'Wren Scott, Türk kadınlarını çok şık bulmuş. Sadece gittiği havalı lokanta ve mekanlardan bahsetmiyor “Sokakta gördüğüm kadınları çok beğendim” diyor. Harvey Nichols'a gelen müşterilerin tasarımlarını da beğeneceğini umuyor.

Tasarıma nasıl başlamış?


İstediğini bulamadığı ama her zaman da en iyisini istediği için, çocukken kendine kıyafetler diken bir insandan da bu beklenirdi. En sevdiği uğraş, bir kıyafeti söküp nasıl yapıldığını görmekmiş. “Bunun bana çok faydası oldu” diyor. Peki hangisi daha önemli, yetenek mi çok çalışmak mı? “Bilmiyorum çünkü ben zaten çok çalışıyorum” diyor.~İlk tasarımlarına evinde imza atan Scott, konu giyim kuşam olunca kadınların ne istediği konusunda müneccim sayılıyor. Küçükken kıyafetler çizmeyi çok seviyormuş. Bina ve araba resimleri de yapıyormuş ancak mimar olmak için matematiğinin iyi olması gerektiğini öğrenince bu hayalinden vazgeçmiş. “Matematiğim hiç iyi değildi” diye itiraf ediyor.İlham veren bir aşk...Müzik ve moda dünyası rock yıldızı Mick Jagger'dan yıllardır ilham almaya devam ediyor. Peki yıllarca onunla birlikte olan sevgilisi L'wren Scott? Kendisi de Jagger'dan ilham alıyor mu? “Aksini söylemek mümkün mü?” şeklinde kısa bir cevap verip; çalışırken müzik dinlemeyi çok sevdiğini itiraf ediyor.~L'Wren Scott, tasarımlarını deneyen yakın (ve dürüst) arkadaşlarının fikrini almayı sevdiğini söylüyor. Bunun iyi bir ölçü olduğuna inanıyor. “Headmistress” yani okul müdiresi elbisesi en ünlü parçası. Bu tasarımını Angelina Jolie, Sarah Jessica Parker, Madonna ve Carla Bruni-Sarkozy gibi isimler de giymişti.

Sadık müşterileri arasında Penelope Cruz, Nicole Kidman, Uma Thurman, Reese Witherspoon, Christina Hendricks ve Jennifer Lopez var. L'wren Scott, trendlerin dışında yani şu anda moda ne diye umursamadan, zamansız, kadınların yıllarca kullanmak isteyeceği tasarımlar yaratıyor. Hem giymek, hem tasarlamak açısından favori parçası elbiseler. Scott baskı altında çalışmayı sevdiğini anlatıyor. Yılda birkaç koleksiyon hazırlamak zorunda kalmak onu yormuyor, daha da yaratıcı olmasını sağlıyor.

Suzan Yurdacan

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.