ARCHEWELL’İN İLK BÜYÜK PROJESİ AÇIKLANDI

Meghan Markle ve Prens Harry’nin dünyadaki açlığa son vermek istiyor…

Kraliyet Ailesi'nden ayrılma kararları ile 2020’ye damgasını vuran Sussex Çifti, geçtiğimiz aylarda da gündemden düşmediler. Önce biyografi kitapları sonra Netflix anlaşmaları ve en son Spotify’daki podcast serileri ile dillerden düşmeyen Meghan Markle ve Prens Harry, şimdi ise bambaşka bir haber ile karşımızdalar. İsmini ‘Archewell’ olarak değiştirdikleri vakıfları için yeni çalışmalar yapan Sussex Çifti, vakıfları için ilk büyük projeyi duyurdular. 

Dünya açlığına karşı mücadele edeceklerini duyuran Sussex Çifti, World Central Kitchen ile partnerlik yaparak, dünya genelinde dört özel Toplum Yardım Merkezi kuracaklarını belirttiler. Bu kalıcı merkezler, doğal afetler veya sağlık salgınları gibi krizler sırasında servis mutfakları olarak faaliyete geçirilirken, aynı zamanda gıda dağıtımı, okullar, klinikler, aileler ve çocuklar için güvenli alanlar ile yerel topluluklara sürekli destek sağlamak için kullanılacaklar. 2010’da Haiti’deki yıkıcı depremin ardından şef ve restorancı José Andrés tarafından kuruluşundan itibaren 17 ülkeye 50 milyon yemek dağıtan World Central Kitchen için bu dağıtım merkezleri bir ilki temsil edecek. 

Toplum sağlığının bir araya gelmek ile sağlanacağına inanan Sussex Çifti, Şef Andrés ve World Central Kitchen ile bir araya geldikleri için çok heyecanlılar. Zor geçen bir senenin ardından, her zaman yardım etmeye hazır olan kuruluşların ve bireylerin olmasından mutluluk duyduklarını belirten Markle ve Prens Harry, World Central Kitchen’ın şefkatle gerçekleşen eylemlerinden ilham aldıklarını dile getirdiler. 

Şimdiden ilk Toplum Yardım Merkezi üzerinde çalışmalara başlayan Sussex Çifti ve World Central Kitchen, ilk yapıyı Dominika’da kurmaya hazırlanıyorlar. 2017'de Irma ve Maria Kasırgaları tarafından sert bir şekilde etkilenen ve evler, yollar ve ormanlardaki derin hasardan henüz kurtulamayan Dominika’dan sonra Şef Andrés'in, Maria Kasırgası'nın ardından büyük bir gıda güvenliği müdahalesi başlattığı Porto Riko ikinci Toplum Yardım Merkezi noktası olacak. Son iki merkezin açıklamasını 2021’de yapacaklarını belirten Sussex Çifti, daha fazla bölgede merkez kurmak için işbirliklerini artıracaklarını dile getirdiler. 

Archewell Vakfı ile bir araya gelmekten gurur duyduğunu belirten Şef Andres, Sussex Çifti ile değerlerinin uyum sağladığını ve birlikte bu amaçların ardından gideceklerini söyledi. Dünyanın önde gelen sorunlarından biri olan açlık, pandeminin etkisi ile daha da ciddi hale geldi. Dünya genelinde 690 milyon yetersiz beslenen insan varken, Birleşmiş Milletler, bu verilerin pandemi sebebiyle 132 milyon daha fazla olduğunu açıklamıştı. 

Daha önce birçok vakıf projesinde yer alan Prens Harry’nin yanı sıra Meghan Markle da İngiltere’deki Hubb Community Kitchen ile Londra’daki yerel toplumlara yardımda bulunmuştu. Sivil toplum kuruluşları ile pek çok kez bir araya gelen Sussex Çifti, şimdi ise Archewell vakfı ile amaçlarını dünya çapında gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar.