BİR PARÇA BELLA HADID İSTER MİSİNİZ?

Bella Hadid, Metaverse'e yeni bir NFT serisiyle geldi.

Herkes bir parça Bella Hadid istiyor! Ve şimdi, CY-B3LLA adlı yeni bir NFT (karşılıksız token) platformu sayesinde, modern ve biraz garip bir şekilde de olsa bir tane alabilecekler.

Hadid, bir sosyal metaverse sitesi olan reBASE ile işbirliği yaptı. Kendi imajına dayalı olarak, alışveriş yapılabilir çevrimiçi sanat eserlerinden oluşan geniş bir yelpazeyi (tam olarak 11.111 benzersiz eser) yayınlıyor.

Dijital varlıklar olan NFT'ler, esasen sibernetik hatıralar veya koleksiyonlardır. Ayrıca JPEG'in masaüstünüze kaydedilmesinden daha fazlasıdır. Bu özel varlığı sizin satın aldığınızı kanıtlayan bir dijital kayıt (esas olarak bir seri numarası veya orijinallik sertifikası) mevcut oluyor.

Hadid, animasyonlu bir cyborg kraliçesi gibi yaptığı portreler de dâhil olmak üzere 10 farklı yaratıcıdan kendi vücudunun 3D taramalarından sanat yapmalarını istedi. Yarım milyondan fazla insanın çevrimiçi olarak kaydolduğu, haftalardır açık bir bekleme listesi vardı. Nihayet şimdi CY-B3LLA geldiği için kendi süper model dilimlerini kendi gelen kutularından alabilecekler.


Hadid, oyun oynamaya ömür boyu ilgi duyması sayesinde fikrin özüne ilk kez sahip oldu. Küçük kardeşi Anwar, büyürken World of Warcraft'ı severdi ama Hadid'in kendisi her zaman Mario'nun haşhaş evrenine ilgi duymuş. "18 yaşımdayken, iş için seyahat etmeye başladığımda takma adım Princess Peach idi" diyor neşeyle. Dünya COVID nedeniyle kilitlendiğinde, çevrimiçi hayata olan hayranlığı aşırı hızlandı. “Karantinadan sonra hayalim tam bir oyuncu kız olmak ve başka insanlarla oynamaktı” diyor. "NFT çılgınlığı geldiğinde, o topluluğun neye benzediğini gerçekten merak ettim. Bu harika avatarı yaratmak, o evrende olmak ve insanlarla bağlantı kurmak isteyen oyunlardan buna geçti.”

Doğal olarak Hadid, kendi imgesinden sanat yaratmanın estetik olanakları karşısında heyecanlandı. Sanatçıların daha sonra NFT'leri oluşturmak için kullanabilecekleri bir 3D taramaya gönderdi. "Muhtemelen beni çevreleyen 200 kamera vardı ve ortada durdum ve vücudumun tüm bu farklı kısımlarını, yüz ifadelerimin farklı versiyonlarını, parmakları, ayak parmaklarını almak için şeklimi değiştirdim. Çok gerçekçi olmasını istedik” diyor.

Ancak NFT'lerin görünüşünün ve hissinin ötesinde, bu yeni platformu topluluğun sahip olacağı şekilde inşa etti. Bazı ayrıntılar hala belirsiz görünse de, Hadid'in NFT'lerinden birini satın almak; sonunda modelle çevrimiçi buluşmalar için fırsat olacak. "Farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Tokyo, umarım bizim ilk alanlarımızdan biri olur. Tokyo'da kahve içerken, birdenbire hemen yanınızda olabilirim. Sevdiğim farklı yerlere gitmek, beni destekleyen insanları görmek ve onlara gerçekten sarılmak istiyorum.”


CY-B3LLA ile ilgili olarak Hadid, NFT hakkında haklı bir güvensizlik olduğunu anlıyor. “Bu şüpheciliğin geldiği yer, dolandırıcı insanlar” diyor. "Bu gerçek bir tutku. İletişim, saygı ve sevgi için bir araç olarak kullanılmak istiyorum." Hadid, henüz keşfedilmemiş bu metaverse dünyasının şu anda içinde yaşadığımız çevrimiçi dünyadan daha sağlıklı ve daha mutlu olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Bütün Instagram ve Twitter dünyası da dahil olmak üzere, "Her bir kişinin bizim hakkımızda ne düşündüğünü çok iyi anlamaya başladığımızda, neye ihtiyacınız olduğunu ve ne istediğinizi kaybetmeye başlıyorsunuz. Hepimizin sahip olduğu bu korkunç endişeler; internette dolaşan şeyin bu olduğunu hissediyorum."

Discord sohbet uygulamasında CY-B3LLA üyeleri için özel bir grup olacak. Orada, arkadaşları, hayranları ve benzer düşünen insanlardan oluşan düşük etkili bir ortamda haftada birkaç kez sohbet ettiğini hayal ediyor.

Hadid, halkının metaverse'te  yaşaması, bir araya gelmesi, fikir alışverişinde bulunması ve kendilerini evinde hissetmesi için daha fazla yol bulmayı umuyor. "İnternetin korkutucu bir yanı var ama internetin gerçekten güzel bir yanı var. İnsanların ait olabilecekleri bir yer bulabilmesini umuyorum." diyor.