BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MELEĞİ

Angelina Jolie cinsel şiddete dikkat çekti


Angelina Jolie cesur davranışlarıyla bizi etkilemeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi olan ünlü yıldız, BM Güvenlik Konseyi'nde gerçekleştirilen "Çatışmalarda cinsel şiddet" konulu oturumda konuşma yaptı. Savaş bölgelerindeki tecavüz olaylarının cezalandırılması için BM'ye seslenen ve onların bu konuda sorumlu olduklarını belirten Jolie "Eğer siz kural koymaz ve karşı çıkmazsanız bu hep böyle devam eder" dedi. 

Savaş alanlarında milyonlarca kadın, binlerce çocuk ve erkeklerin dahi tecavüze uğradığını, bunun çok acı verici bir durum olduğunu söyleyen oyuncu, "İnsanlığa karşı işlenen cinsel şiddet, kadınları, aileleri ve toplumları yok etmek için kullanılıyor" dedi. Dünyadaki mülteci kamplarını dolaşan ve oradaki kadınların hikayelerini dinleyen Jolie "Goma'da konuştuğum bir kadın, 5 yaşındaki kızının karakol önünde tecavüze uğradığını anlattı. Ürdün'de konuştuğum, tecavüze uğrayan Suriyeli kadınsa yüzünü saklıyordu çünkü konuşursa öldürüleceğini söylüyordu" dedi. 

BM Güvenlik Konseyi'nin her konuda uzlaşma sağlamasının zor olduğunu ancak bu konuda herkesin hemfikir olması gerektiğini söyleyen Jolie, bu konuşmasıyla bizlere ilham verdi. Kadının gücünü ve bu gücün hangi doğrultuda kullanılması gerektiğini gösteren oyuncuya saygı duyuyoruz.