BLAKE LIVELY VE RYAN REYNOLDS'DAN GÖÇMEN AİLELERE CÖMERT YARDIM

Blake Lively ve Ryan Reynolds çifti, ABD sınırında zorla ailelerinden alıkoyulan çocuklara yardım eden kuruluşlara 2 milyon dolarlık bağış yaptı.

NAACP'nin (Renkli İnsanların Gelişimi Ulusal Birliği)  Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Ryan ve Blake hem NAACP'ye hem de Young Centre For Immigrant Children's Rights'a 1'er milyon dolarlık bağış yaptılar. Kuruluşlar bu cömert bağışın, ırksal adaleti sağlamak ve ailelerinden alıkoyulan çocukların haklarını korumak için kullanılacağını söyledi.

Çift, Young Center için 1 milyon dolara kadar yapılan her bağışın işleneceği Waymaker Fonu adlı bir fon kurdu. Bu fon, ABD'ye göç etmeye çalışırken sınırda çocuklarından kopartılan ailelere avukatlar, sosyal hizmet uzmanları ve gönüllüler sunarak, çocukların yardımına koşmalarını sağlayacak.

2018'de Donal Trump hükümeti, yetkililerin ABD-Meksika sınırını geçen aileleri çocuklarından ayırmalarına izin veren yeni bir 'sıfır tolerans' göç politikası başlattı. ACLU'ya (Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği) göre, 'binlerce' çocuk ailelerinden farklı bir göç merkezinde kilitli tutuluyordu. Raporlara göre, bazı çocukların tutulduğu yerlerin koşulları 'korkunç' olarak tanımlanması, yine bazı raporlara göre çocukların gözaltındayken ölmesi ve çoğunun ciddi şekilde travma geçirmesi üzerine Trump'ın bu politikası, uluslararası bir haykırışa yol açtı.

Geçen senenin Haziran ayında Trump, resmi olarak bu politikayı bitirdi. Ancak, hala bazı çocukların ailelerinden alıkoyulduğuna dair raporlar bulunuyor. Bağışlarının nedenini açıklayan Lively ve Reynolds, bu kuruluşların 'adalet ve demokrasinin yanında insanlığa da olan bağlılıkları' karşısında 'hayran kaldıklarını' belirttiler. Açıklamalarında, "Son birkaç yılda, bakış açımızı genişlettik ve bu dünyaya daha fazla şefkat ve empati yaymak için elimizden gelen her şeyi yapmak zorunda olduğumuzu fark ettik. Tarih şuan yazılıyor. Seslerini duyuramayanların sesi olan bu kuruluşlara bu yardımı yaptığımız için minnettarız" dediler.


YAZI: Deniz Akkaya