BOMBSHELL FİLMİNİN GERÇEK HİKAYESİ

#MeToo hikayelerinden sadece bir tanesi...

İşte Bombshell filmi hakkında bilmeniz gereken her şey:

Film, tüm zamanların en güçlü ve tartışmalı medya imparatorluğu Fox News'un, sahne arkasını ve kadınların hikayeleriyle kanalı kuran ünlü adamı dize getirişlerini konu alıyor. Film, Fox News'ün eski CEO'su Roger Ailes'e karşı çıkartılan cinsel taciz iddialarına dayanıyor.

Ailes'i canlandıran 2 Tony ödüllü John Litgow Deadline'a, "Film, kadınlar hakkında. Fox'daki krizde oldukça farklı deneyimler edinmiş ve tamamen farklı tepkiler vermiş, gerçekten de birbirinden tamamen farklı altı ya da yedi kadın hakkında. Ben, krizi oynuyorum" dedi.

Peki Roger Ailes kim?

Altmışlı yıllarda siyasi danışmanlık yapan Roger Ailes, Richard Nixon, Ronald Reagen ve George HW Bush'un seçilmesine yardımcı olmuş. Halkın zihnini şekillendirme üzerine olan yeteneği sayesinde Rupert Murdoch Fox News'ü kurmak için Roger Ailes'i işe alıyor.

Ailes'e yöneltilen cinsel taciz iddiaları neler?

2014'te Gabriel Sherman'ın The Loudest Voice in the Room adlı kitabında, Ailes'in kadın bir çalışanına cinsel birliktelik karşılığı zam yapacağını söylediği iddiaları ve kadın çalışanlara karşı uygunsuz davranışlarından bahsediliyordu. Fox News ve Ailes iddiaları reddetti.

2016'da Fox News spikeri Gretchen Carlson, Ailes ile cinsel ilişkiyi reddettiği için işten kovulduğunu iddia ettiği bir dava açtı.

Davada Carlson, Ailes'in sayısız kere 'kariyerini sabote ettiğini' ve 'cinsel içerikli söylemlerini' detaylandırdı. Carlson'ın iddialarına göre Ailes, 'arkanı dön de duruşunu göreyim', 'her şeye alınmaktan vazgeç' ve 'seksisin ama çok zorsun' gibi cümleler kurmuş. Carlso, durum birçok kez bildirdiğini ancak, bunun sonucunda maaşında kesintiler olduğunu, daha az önemli röportajlara yollandığını ve 2013'te Fox & Friends adlı programın sunuculuğundan kovulduğunu iddia etti. 

Reuters'ın haberine göre dava, daha sonra 20 milyon dolarlık bir anlaşmayla çözüldü.

Fox News'ün ana şirketi 21st Century Fox, Carlson'dan bir basın açıklamasıyla özür diledi: "Gretchen'in ve tüm meslektaşlarımızın hak ettiği saygıyı ve onurlu muameleyi görmediği için içtenlikle pişmanız ve özür diliyoruz."

Bu, Harvey Weinstein skandalı Hollywood'da #MeToo hareketiyle patlak vermeden bir sene önceydi. O zamanlar Ailes, Amerikan medyasının en güçlü ve korkulan figürlerinden biriydi.

Gretchen'in davası nedeniyle, Ailes tarafından cinsel tacize uğrayan birçok kadın öne çıktı ve Ailes baskı altında istifa etmeye zorlandı. Daha sonra Donald Trump'ın başkanlık kampanyasında danışmanlık yaptı ve kapalı kapılar ardından Fox'a ve 21s Century'a tavsiyelerde bulunmaya devam etti. 2017'de Gretchen, Time'ın Dünya'nın En Etkili 100 Kişisi'nden biri oldu. Filmde Gretchen'i Nicole Kidman canlandırıyor.

Filmin, 16 Ekim Salı günü yayınlanan ikinci fragmanını izlemek isterseniz:

YAZI: Deniz Akkaya