CHADWICK BOSEMAN’IN ÖDÜLÜNÜ EŞİ ALDI

Geçtiğimiz Ağustos ayında hayatını kaybeden Boseman, Altın Küre Ödülü kazandı…

Ağustos 2020’de kolon kanseri ile dört sene süren mücadelesinin ardından hayatını kaybeden Chadwick Boseman, 2021 Altın Küre Ödülleri'nde ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ performansı ile ‘En İyi Başrol Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı. Aynı kategoride ‘The Sound of Metal’ ile Riz Ahmed, ‘The Father’ ile Anthony Hopkins, ‘Mank’ ile Gary Oldman ve ‘The Mauritanian’ ile Tahar Rahim’in adaylıkları bulunuyordu. 

Chadwick Boseman ve Simone Ledward Boseman (Getty Images)

Boseman’ın ilk Altın Küresi olan bu ödülü, eşi Simone Ledward duygusal bir konuşma ile kabul etti. “Tanrıya teşekkür ederdi,” diyerek söze başlayan Ledward, “Ebeveynlerine teşekkür ederdi. Liderlikleri ve fedakarlıkları için atalarına teşekkür ederdi. Çok güzel bir şey, ilham kaynağı olacak bir şey, size yapabileceğinizi söyleyen, devam etmenizi söyleyen, sizi tarihin bu anında yapmanız gereken şeye geri çağıran o küçük sesi güçlendirecek bir şey söylerdi,” diye ekledi. Aynı zamanda Boseman’ın filmde çalışan yönetmen George C. Wolf, yapımcı Denzel Washington ve rol arkadaşı Viola Davis’e teşekkür edeceğini söyleyen Ledward, “Onun kelimelerine sahip değilim. Sevdiklerimizi kutlamak için tüm vaktimizi ayırmalıyız, bu yüzden HFPA'ya tam olarak bunu yapma fırsatı için teşekkür ediyorum.” dedi. 

Konuşmasını eşi Boseman’a bir mesaj ile bitiren Ledward, “Ve canım, başarıların devam ediyor,” dedi. Vefatından önceki son rolü ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ Netflix filmindeki Levee karakteri ile seyircileri kendisine hayran bırakan Boseman, elde ettiği başarıyı görememişti. “Bence o bir kahraman olarak hatırlanacak,” diyerek Boseman hakkında konuşan Davis, “Halkın bir kısmı bunu ‘Black Panther’ ile özdeşleştirecek ama ben bunu yapmıyorum. Ben bunu, özellikle sizi tüketebilecek bir mesleğin ortasında onun özgünlüğü ile ilişkilendiriyorum,” diye ekledi. Boseman’ın hayatın kendisinden çok daha büyük biri olduğunu söyleyen Davis, “Mirasının, iş yapısının, bütünlüğünün gelecek nesilleri etkileyeceğini düşünüyorum,” dedi.