DUA LIPA MÜZİK SEKTÖRÜNDEKİ CİNSİYETÇİLİĞİ ANLATTI

Her sektörde kadın olmak zor, buna en ünlü isimler bile dahil!

Her sektörde kadın olmak zor! Müzik sektörünün en ünlü isimlerinden biri olan Dua Lipa için de durum aynı… Genç bir kadın olarak müzik sektöründe yer edinme yolculuğunu anlatan Lipa, kadın olduğu için ciddiye alınmadığını söyledi. “Bu sektörde bir kadın olmak ile alakalı. Birçok insan bunu yaşıyor, özellikle pop müzik sektöründe, buna hazır oldunuz veya olmadınız her zaman kendinizi insanlara kanıtlamak için altta yatan bir baskı ve anksiyete var, özellikle kendi sözlerinizi kendiniz yazıyorsanız,” diyen Lipa, müzik dünyasında genç bir kadın olmanın zorluklarını anlattı. İlk albümünü çıkardığı zamanlarda kendini kanıtlamak zorundaymış gibi hissettiğini söyleyen Lipa, “Ben bir odada oturup birinin benim için şarkılar yazmasını beklemeyecektim” diyerek her konuda başarılı olmaya çalıştığını belirtti. 

Aynı zamanda sektör beklentilerini açıklayan Lipa, bir müzik videosunda yönetmenin kendisine etek giymesi gerektiğini söylediğini anlattı. “Bir müzik videosundasınız ve yönetmen, ‘Kesinlikle bir etek giymen gerektiğini düşünüyorum’ diyor. Çünkü insanlar İngiltere’nin pop yıldızını sevimli bir kıyafette görmek istiyorum. Ben de ‘Pantolon giyeceğim çünkü hava soğuk,’ diye karşılık verdim. Böyle şeylere karşı nasıl duracağımı biliyorum,” diyen Lipa, yaşadığı deneyimi anlattı. 


Cinsiyetçilik karşısında kadınların sessiz kalmasının öğretildiğini ekleyen Lipa, “Bunu itmeye çok alışkınız ve bunu durdurmak için bir şey söylediğimiz zaman ‘Bu çok önemli değil’ gibi tepkiler alıyoruz” dedi. “Eğer biri yanlış bir şey söylüyorsa, ona bunu öyle yapmayacağımı ve nasıl yapmak istediğimi belirtirim" diyen Lipa, tüm zorluklara rağmen sesini duyurmaya çalıştığını vurguladı. Kariyerini inşa ederken vazgeçmediği değerleri dile getiren Lipa, müzik sektörü içerisinde pozitif bir değişimin gücü olmak istediğini belirtti. “Platformumu farkındalığı yaymak, destek olmak, bu konular hakkında konuşmak, insanların sesini duyurmak ve dernekler ile iletişim kurmak için kullanıyorum. Yapabileceğimin en iyisini yapmak istiyorum çünkü bu benim görevim. İstediğiniz insanları sevebilmeniz, bunu sadece LGBTQ toplumundan arkadaşlarım olduğu için söylemiyorum ama hepimiz insanız ve bunu hak ediyoruz. Bu yüzden bu değerlere kendimi çok bağlı hissediyorum ve bu konuda mücadele etmeye devam edeceğim,” diyen Lipa, gücünü ve hayranlarını pozitif bir amaç yolunda ilerletmek istediğini söyledi. 

Etİketler