DÜNYANIN EN ZENGİN KADINLARI!

Kylie Jenner, Forbes’un listesine giren en genç kadın oldu!

20 yaşındaki Kylie Jenner, Forbes’un Amerika’nın Kendi Emeğiyle En Zengin Olan Kadınları listesinde 27.

sırada yer aldı.

$900 milyon net değeri ile Kylie Cosmetics makyaj markasını kuran Jenner, iki sene içinde $630 milyon değerinde makyaj ürünü sattı.Forbes’a göre Kylie Cosmetics markasının değeri neredeyse $800 milyon oldu ve şirketin tamamı Jenner’a ait. Forbes’un bu listesine giren en genç insan olan Kylie Jenner aynı zamanda derginin kapağı oldu. 

“Tutkulu olduğum birşey için böylesine olağanüstü bir takdir aldığım için minnettarım. Makyajı her zaman çok sevdim ve ilk lip kit’imin beğenilmesi için çok çalıştım. Hayranlarımla bir araya gelip onları heyecanlandıran bir ürün yaratmak çok güzel bir süreçti. Bu süreç boyunca çok şey öğrendim ve umarım başkalarına da hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham kaynağı olabilirim” diyen Jenner, 10 Ağustos’ta 21 yaşına basacak. Jenner gibi listeye ilk defa dahil olan 7 isim daha var ve aynı onun gibi yarısı servetlerini makyajdan kazanıyor! Anastasia Beverly Hills’in kurucusu Anastasia Soare, $1 milyar serveti ile 21 sırada, Huda Beauty’nin kurucusu Huda Kattan $550 milyon serveti ile 37. sırada yer alırken, 23andMe’nin kurucularından Anne Wojcicki $440 milyon serveti ile 44. sırada yer alıyor. 
Kylie Jenner listeye giren tek Kardashian-Jenner değildi. Ablası Kim Kardashian da $350 milyon net değeri ile 54. sırada yer aldı. Birinci sırada kim var diye merak ediyorsanız, ABC Supply’ın kurucularından ve başkanı Diane Hendricks, $4.9 milyar net değeri ile listenin başında yer alıyor. Little Ceasars’ın kurucularından Marian Ilitch ise $4.3 milyar serveti ile ikinci sırada, Epic Systems kurucusu ve CEO’su Meg Whitman $3.5 milyar serveti ile üçüncü sırada yer alıyor. Hawlett Packard Enterprise’ın eski başkanı ve CEO’su Meg Whitman $3.3 milyar serveti ile dördüncü sırada yer alırken beşinci sırada $3.3 milyar net değeri ile J.B. Hunt Transport Enterprise kurucularından Johnelle Hunt yer alıyor.  

Listenin ilk on ismi arasında OWN Televizyon Şirketinin CEO’su Oprah Winfrey, $3.1 milyar net değeri ile altıncı sırada yer aldı. Love’s Travel Stops & Country Stores kurucularından Judy Love $3 milyar net değeri, The Gap kurucularından Doris Fisher, $2.8 milyar net değeri, Wynn Resorts kurucularından Elaine Wynn $2.8 milyar net değeri ile ve The Wonderful Co. kurucularından Lynda Resnick $2.6 milyar net değeri ile Forbes’un listesinde ilk on isim arasında yer aldılar. 

Moda dünyasından Forever 21’ın kurucularından Jin Sook Chang ($1.5 milyar ile 13. sırada), Spanx kurucusu Sara Blakely ($1 milyar ile 21. sırada), Vera Wang ($630 milyon ile 34. sırada), Donna Karan ($470 milyon ile 35. sırada) gibi isimler listede yer aldı. Madonna ($590 milyon ile 36. sırada), Barbra Streisand ($400 milyon ile 48 sırada), Beyonce ($355 milyon ile 53. sırada), Taylor Swift ($320 milyon ille 60. sırada) ise listeye dahil olan ünlüler arasındaydı. 

Forbes listesinin ilginç noktalarından biri listede yer alan 27 ismin de Kaliforniya’da yaşaması ve sadece 14 ismin Amerika dışında doğmuş olmasıydı. ‘Kendi Emeğiyle’ teriminin ne anlama geldiği sorulunca, Forbes’un Editör Asistanı Luisa Kroll, “Kendi servetlerini kendi emeğiyle oluşturan herkesi göz önünde bulunduruyoruz. Yani servetini miras ile oluşturmayan ve sıfırdan başlayan insanları” diye açıkladı. Geçtiğimiz senelerde listede yer alan Diane von Furstenberg bu sene listeye giremedi. Bu sene daha az satış yapan ünlü marka yavaşlayan işleri sebebi ile listeden düştü. Listede çok az oyuncu yer alırken, Kroll bunun sebebinin servetlerinin diğer kadınlara kıyasla daha düşük olması sebebi ile olduğunu söyledi. Listedeki 60 kadının servetlerinin toplamı $71 milyar ediyor, geçtiğimiz seneye kıyasla ($61.5 milyar) %15 daha fazla! Listeye girmek için net değer sınırı da geçtiğimiz sene $260 milyon iken bu sene $320 milyona çıktı..